fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Civil kurázsival a népszavazás sikeréért
2008. február 2., 12:43
Barátság, közösség, közjó - így foglalta össze a Magyar Hírlapnak nyilatkozva Bíró Ildikó fideszes országgyűlési képviselő a polgári körök céljait. A mozgalom az ország számos pontján mára a helyi közélet megkerülhetetlen része lett.

"A polgári körök továbbra is aktívak, közösségszervező és kulturális tevékenységük óriási" - jelentette ki lapunknak Bíró Ildikó, a Fidesz elnöki kabinetje civil igazgatóságának vezetője. Ő egyébként szintén a mozgalomból érkezett az Országgyűlésbe, a Budakeszi Polgári Körök Szövetségének tagja most is. Mint mondta, a mozgalom feltérképezése céljával ősszel országjárásba kezdett. Utazásai során számos helyen tapasztalta azt, hogy az emberek kiábrándultak. "A Gyurcsány-kormány tevékenysége, a miniszterelnök balatonőszödi beszéde, a hatalom sorozatos botrányai elszomorítják őket" - magyarázta. Szerinte a polgári körösök kitartanak, hiszen összetartók, jó baráti közösségeket alkotnak.

Az Orbán Viktor kezdeményezésére 2002-ben létrejött szerveződések pezsgő közéletet teremtettek vidéken, számos szoboravatón, kulturális rendezvényen vannak túl. Jeleskednek a pesthidegkúti, hegykői, környei, egri és szegedi polgári körök. "A mozgalom lényege a szabadság" - mondta Bíró Ildikó. A polgári körök nem függnek senkitől. A tagság saját vagyonából áldoz egy-egy akcióra, számos vállalkozót tudnak maguk között. Így olyasmit támogatnak, ami belátásuk szerint arra érdemes.

"Ez a demokráciának az alapja, a civil kurázsi" - mondta. Akommunizmus időszakában, fűzte hozzá, éppen az volt a hatalom célja, hogy ezeket az autonóm, szabad szerveződéseket szétverje, illetve meggátolja kialakulásukat. "2002 után ugyanezzel a szemlélettel találkozhattunk a baloldal részéről, s ezt a munkájukat a hozzájuk közel álló média teljes mellszélességgel támogatta" - fejtette ki. A baloldali sajtó a polgári körök kapcsán félelmet keltett az emberekben, rájuk fogta, hogy hőzöngők. Tulajdonképpen ugyanaz történt, mint a szocializmus időszakában: uszítottak ellenük, a közösségteremtés állt szemben az énközpontúsággal, a valódi érték az érdekkel.

Azzal kapcsolatban, hogy kik is alkotják a polgári körök tagságát, elmondta: e civil szerveződések a közösségi élet mintájaként szolgálhatnának. Mindig van közös céljuk, segítenek egymáson, érdekli őket társaik munkája, mindennapi tevekénysége. Azok a legaktívabb polgári körök, amelyekben a helyi lelkész és a katolikus pap is részt vesz a közösségteremtő munkában. Színes a társadalmi összetétel, hiszen a tanároktól a szakmunkásokig sokféle réteg részt vesz a munkában. A tagság többsége értelmiségi, többnyire középkorúak és idősebbek, de vannak közöttük fiatalok is.

Jobboldali világnézetűek, így a Fidesz politikája áll a legközelebb hozzájuk. "Fellépünk a társadalmi jóért és elutasítjuk a rosszat, a károsat" - mondta Bíró Ildikó. A rosszra példaként a növekedő csecsemőhalálozási adatokat, az egészségügy tönkretételét, a környezetszennyezést hozta fel, de felléptek a vasúti szárnyvonalak megszüntetése és a falvak ellehetetlenítése ellen is. A polgári körök támogatják a háromigenes szociális népszavazást, részt vesznek a kampányban. "A referendum az önbecsülésünkről, nem csupán a három feltett kérdésről szól" - vélekedett Bíró Ildikó. Hozzátette: "Az emberek végre kijelenthetik, hogy ennyi elég volt."

(Magyar Hírlap)