A meredek folyópart miatt életveszélyes összeszedni az ártereken felgyűlt szemetet. A 10 kilométeres folyószakasz megtisztítására amúgy sincs pénze a gulácsi önkormányzatnak - mondta Vass Albert. A település polgármestere szerint a több kamionnyi szemetet csak a vízügyi szakemberekkel, a természetvédőkkel és közmunkások bevonásával lehetne összeszedni. A szennyezés folyamatos, a szomszédból érkező szemét ügye évek óta megoldatlan.
Kárpátalján nincsenek hulladéklerakók, nincs megoldva a szervezett hulladékkezelés" - közölte a Független Hírügynökséggel Szentesi Péter, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség- igazgatója. Az ott élők a vízpartra viszik a szemetet, amit aztán a folyó tovább sodor Magyarországra.
Legutóbb tavaly decemberben volt hasonló szennyezés a Tiszán. A Kárpátaljai Ökológiai Intézet akkor megígérte, hogy mindent megtesz a hasonló szemét-szállítmányok kialakulása ellen. Az ártereken lerakódott flakonok címkéin cirill betűs feliratok vannak, ami most is ukrán szennyezésre utal.
A szennyezés vízminőségi problémát nem jelent. A műanyag flakonokat a magas és meredek partszakaszok miatt nem lehet nagyüzemi módon kihalászni a Tisza felső részén, legutóbb is ezért úszott a szemét egészen Kisköréig.