A statisztikai hivatal adatai szerint Magyarország valamivel több mint húsz százalékát borítja erdő. Ez az arány viszonylag könnyedén hét százalékkal növelhető, ha a csaknem egymillió hektár parlagon heverő föld döntő részén erdőt telepítenek. A váltás többszörösen megéri, hiszen a kétségtelen környezeti előnyök - tisztább levegő és kisebb párolgás - mellett pénz is jár érte.
"A támogatás három fő elemből épül föl" - mondta lapunknak Ali Tamás, a Mezőgazdasági és Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságának helyettes vezetője.
A telepítésért és az ápolásért jár pénz, és továbbá jövedelempótlás is megilleti a gazdát. Az első évben mindehhez kiegészítő forrás járul, hogy a szükséges műszaki beruházásokat, azaz a vadvédelmi kerítést, villanypásztort, a talaj-előkészítéshez szükséges padkázást és bakhátakat ki lehessen alakítani. A vállalkozó szellemű birtokosok öt-tíz vagy tizenöt évig kapnak támogatást.
"Mindez attól függ, hogy a gazdák milyen talajra milyen fát ültetnek" - mondta Ali Tamás. Az asztalsimaságú gyep akácosításánál 810, fenyőtelepítésnél 670, bükkösítésnél pedig 1520 euró jár hektáronként, ha pedig a terület lejtése a tíz fokot meghaladja, 970 és 1830 euró közé emelkedik a díj. Az ápolási és fenntartási támogatás öt évig illeti meg a birtokosokat. Ennek összege is attól függ, hogy sík vagy lejtős terepre ültették-e a növényeket: fenyőnél 192 vagy 230, akácnál 192 vagy 230, míg tölgynél 236 vagy 284 euró jár esztendőnként egy hektár után.
Ezt egészíti ki a jövedelempótló támogatás, amelyet hektáronként fizetnek: értéke 92 és 240 euró között mozog attól függően, hogy gyepet vagy szántót alakítottak át, illetve hogy az igénylő mezőgazdasági termelőnek vagy egyéb foglalkozásúnak számít. A futamidő pedig attól függ, hogy a vállalkozók milyen fát választottak.
"Az erdősítés nagyon népszerű" - mondta a szakember. Arról is beszélt, évente átlagosan tízezer hektárnyi termőföldet ültetnek be, döntően őshonos fákkal, azaz tölggyel, valamint bükkel.
A program jelentős múltra tekinthet vissza, hiszen 2004-től 2006-ig ötezer gazda kapott támogatást csaknem negyvenezer hektár erdősítésére. A 2007-től 2013-ig tartó időszakra 257 millió euró (66,3 milliárd forint) áll rendelkezésre, ez az összeg hetvenezer hektár beültetését teszi lehetővé. A támogatás 75 százalékát állja Brüsszel, a többi hazai forrás.