fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nem a medgyesegyházi erőműre
2008. február 5., 11:38
Medgyesegyháza választópolgárainak többsége a tegnapi helyi népszavazáson a község határába tervezett biomassza-erőmű létesítése ellen szavazott. Az eredménnyel kapcsolatban megkérdeztük Illés Zoltánt, a Fidesz környezetvédelmi szakpolitikusát.

A 3261 szavazásra jogosult választónak arról kellett döntenie, egyetért-e azzal, hogy Medgyesegyháza közigazgatási területén hőerőmű épüljön - mondta Gácsér. A 40 milliárd forintból megvalósítandó, ötven megawattos kapacitású, szalmatüzelésű biomassza-erőmű építése ellen a lakosság egy része aláírásgyűjtésbe kezdett, ennek alapján írta ki a helyi képviselő-testület a népszavazást.

A szavazáson 2202-en adtak le érvényes szavazatot, közülük 1570-en (71.3 százalék) jelezték, hogy nem támogatják az erőmű-építési terveket, míg 632-en (28.7 százalék) igennel voksoltak. A helyi népszavazás eredménye alapján nem épül erőmű Medgyesegyházán - mondta a jegyző.

Ugyanis ügydöntő népszavazásról van szó - s mivel a népszavazás érvényes és eredményes is volt -, ezért a választópolgárok döntése kötelező erejű a képviselőtestületre nézve, akik így nem hozhatnak ellentétes döntést azzal, amire a helyiek 71 százaléka szavazott.

***

A népszavazással kapcsolatban a fidesz.hu megkérdezte Illés Zoltánt, a Fidesz környezetvédelmi szakpolitikusát, mit jelent a jövőre nézve a népszavazás eredménye.

- Miként értékeli a hétvégén tartott medgyesegyházi népszavazás végeredményét?

- A mozgósítás Medgyesegyházán fantasztikus volt, ami a részvételi adatokból is jól látszik. Az ott élő polgárok egymás között terjesztették ennek az erőműnek a veszélyességét, s azt a hírt, hogy az erőmű nem szolgálja az ott élő dinnyetenyésztők érdekeit. A népszavazáson elsöprő többség mondta azt, hogy ne épüljön Medgyesegyháza közigazgatási területén belül ilyen erőmű. Kerülöm a szalmatüzelés kifejezést, mert bennem van a gyanú, hogy mivel a térségben nincs elég szalma, ezért nem szalmán alapult volna az égetés, hanem miután megkapták volna a szalmatüzelésre az engedélyt, utólag engedélyt kértek volna szemét elégetésére is.

- A városvezetés tudhatott ezen szándékukról?

- A városvezetés úgy csinál, mintha nem tudott volna róla, de azért az gyanús, hogy az égetést szorgalmazó konzorcium az önkormányzat épületében került bejegyzésre, s a konzorciumot alkotó cégek többsége hulladékgazdálkodással is foglalkozik.

- Mi lesz a cég és Hujber Ottó reakciója arra, hogy a Medgyesegyházi erőműépítési tervük kudarcba fulladt?

- Én azt gondolom, hogy a cég nem adta fel azon tervét, hogy 8 ilyen erőművet építsen Magyarországon. Most a helyieknek és a környékbelieknek nem szabad megengedni, hogy esetleg Medgyesegyháza közigazgatási területén kívül próbálkozzon valaki, akár egy másik település környékén egy ilyen jellegű erőmű megépítésével. Itt a lakosság szerencsére megakadályozta az erőmű létrejöttét, ugyanis nem ezt az alternatív energiatermelési-módot kellene Magyarországon elterjeszteni, hanem a nap-, a szél- és a geotermikus energiát.

(fidesz.hu, greenfo.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Szemét ügy
Cikk: Népszavazás a Medgyesegyházára tervezett biomassza-erőműről