FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika Nyomtatás
Ablak bezárása
Palotaforradalom helyett
Mit lehet kezdeni azzal az önkormányzati vezetéssel, amely kizárólag több cikluson átívelő botránysorozattal véteti észre magát? A kérdés költői, természetesen.
Létrehozva: 2008. február 6., 07:50

Budapest egyik belső kerületében, a VI.-ban valami már régóta nincs rendben. Ez az a kerület, ahol áron alul lehetett palotát venni az Andrássy úton - és nemcsak azért, mert az Andrássy út éppenséggel a kerületen át fut ki a Hősök terére, hanem mert "valakik" úgy döntöttek, hogy a rendkívül értékes épületeket áron alul kell eladni. Ez az a kerület, ahol botrányosan kevés a zöldterület, de ahol gondolkodás nélkül hozzákezdtek a Nagymező utcai mélygarázs építéséhez. A platánsort csak a civilek kitartó és bátor helytállása mentette meg a láncfűrésztől. Ez az a kerület, ahol a balettintézet - szállodának eladott - gyönyörű épülete változatlanul üresen rohad (igaz, azt egy korábbi garnitúra adta el). Ebben a kerületben kurtán-furcsán adták el a társasházak tetőtereit, és ebben a kerületben nem tudják úgy megoldani a Hunyadi téri beruházást, hogy abból ne legyen botrány... Ahol az üzlethelyiséget megvásárolni szándékozó bérlő azért tesz feljelentést, mert állítólag megzsarolták, és pénzt követeltek tőle...

Tehát mit lehet kezdeni ezzel a rakás szerencsétlenséggel? A Fidesz és a KDNP szerint a képviselő-testület feloszlatása után időközi önkormányzati választásokat kell kiírni. Ha a szocialistáknak és a liberálisoknak van egy kis realitásérzékük, akkor partnerek lehetnének ehhez. A polgármester, Verók István tegnap zavarkeltésnek nevezte az ellenzék akcióját, és szerinte a dolgokat "így is és úgy is" lehet értelmezni. Szerintünk a legnagyobb jóindulattal is csak egyféleképpen lehet értelmezni azt, ami a Terézvárosban zajlik.

A kerületi ügyeket már csak legitim, tiszta vezetés tehetné rendbe, olyan, amelyre a gyanú árnyéka sem vetül. A lakók 2010-ben mindenképpen véleményt nyilvánítanak a vezetésről, ám a Terézvárosban olyan súlyos helyzet - és bizalmi válság - látszik kialakulni, hogy nehéz az időközi választás ellen érvelni.

Van úgy, hogy egy vezetés tehetetlennek bizonyul. Lehet, hogy a kerületet irányító koalíció nem tudta, mi zajlik körülötte. Ez esetben azért tekinthető bukottnak, mert képtelen volt ellátni feladatait.

Nem számítunk arra, hogy Verókék belátnák a helyzet súlyosságát, és élnének a lehetőséggel. Az agónia vélhetően folytatódik, mert a helyi hatalom gyakorlói ebben érdekeltek. A szocialisták és a liberálisok pedig ismét kihagynak egy lehetőséget - akárcsak helyi szintűt is -, hogy felelősségteljes politikai szereplőkként viselkedjenek.