- Amikor Sólyom László a múlt év december 27-én visszautasította a kormányzat egészségbiztosítási tervezetét, indoklásában szerepelt, hogy "ne tegyék ki az egész lakosságot egy bizonytalan kimenetelű kísérletnek." Mire gondolhatott az államfő ekkor?
- Nem nehéz kitalálni a köztársasági elnök gondolatait. Eszerint ezt a típusú modellt - amit rá akarnak erőltetni az emberekre - sehol a világon még nem próbálták ki. Hozzátenném, nem születtek hatástanulmányok, a társadalmat megerőszakolva hozták létre ezt a szisztémát, illetve a döntést is december 17-én. Nem tudjuk, hogy ennek milyen következményei, hatásai lesznek, milyen ellátásbeli zavarok keletkeznek majd. Úgy is mondhatnám: ami történt, az ugrás a sötétbe. Úgy vélem, hogy az államfő erre gondolhatott.
- Az államfő éles kritikája nem érhette váratlanul a kormánykoalíciót, hiszen a teljes egészségügyi szakma, illetve számtalan civil szervezet megfogalmazta aggodalmát a születő koncepcióval szemben, persze hozzátéve, hogy az egészségügyi rendszer átalakításra szorul, ám nem így. Mi az oka, hogy ez a rezsim teljesen süket a társadalom hangjára?
- Erről őket kellene megkérdezni. Egy biztos: semmilyen szakmai, társadalmi szervezet, illetve érdekvédelmi csoportosulás sem támogatja a jelenleg erőltetett elképzelést. A kormány teljesen egyedül maradt a társadalommal szemben. Hogy miért vakok és süketek, azt csak ők tudhatják, de úgy gondolom, hogy ennek csupán hatalmi harc az oka.
- Biztos, hogy a kormánytöbbség szinte lényegi változtatás nélkül, az általuk eddig is követett alapelvek mentén újra elfogadja ezt a törvényt még a tavaszi ülésszak elején. Mit jelent ez a nagycsaládosok szempontjából, illetve miért fontos a népszavazás?
- Döbbenetes, hogy miért szavaz ennyire egységesen a frakció. Nagyon érdekes, hogy miközben a teljes társadalom mást gondol az egészségügy átalakításával kapcsolatban, a szocialista frakció ezzel teljesen szembemegy. Vajon mi ennek az oka? A társadalom, a civil szervezetek megtették a magukét. Ennek ellenére végig akarják verni ezt a törvényt az embereken. Ennek a hatása - a szakértők egybehangzó véleménye szerint - katasztrofális lesz. Itt elsősorban nem "Fidesz-közeli szakértőket" említenék, hanem inkább az MSZP Társadalompolitikai Tagozatát, vagy éppen a Ferge Zsuzsa nevével fémjelzett Szegénységellenes Hálózatot. Ők egyetértenek más szakértőkkel, akik azt mondják: a társadalom kettészakad majd gazdag és szegény egészségügyi ellátásra. Ez lesz a hosszú távú következmény, ami megakadályozhatatlan az üzleti biztosítás jellegéből adódóan. Éppen ezért mindenáron meg kell akadályozni, hogy ez a rendszer elkezdhesse működését. Ennek egyetlen módja van - mivel a törvénymegerősítő népszavazást a kormánypártok biztos, hogy erőből elutasítják -, hogy sikeres lesz az a népszavazás, amely ennek az átalakításnak a lényegét érinti. Gyakran hangoztatja a kormány, hogy ez nem is több-biztosítós modell, ám szerencsére a jogi szakértők szerint a népszavazás lefedi az átalakítás lényegét. Más szóval: megakadályozhatja, hogy a profitorientált rendszer életbe léphessen, ha érvényes és eredményes lesz a referendum. A nagycsaládosok szociálisan a társadalom legsérülékenyebb elemei közé tartoznak. Ennek oka, hogy az ilyen családokban egy eltartóra több eltartott jut, mint mondjuk az egy, vagy éppen kétgyermekes családokban. Ennek következtében bármilyen károkozás érinti is az egészségügyet, az oktatást, vagy éppen a szociális szférát, az sajnos a nagycsaládosokat hatványozottan, fokozottan érinti.
- A Nagycsaládosok Országos Egyesülete szolidaritásáról biztosította azt az orvost, aki nem szedte be a vizitdíjat, így 327 ezer forint megfizetésére akarja kötelezni az állam. Miért álltak ki a doktor mellett?
- A NOE mindenki mást megelőzve felébredt 2006 nyarán, és szeptember 16-án - az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése előtt - már demonstrációt szervezett a vizitdíj ellen. Úgy gondoljuk, ez az orvoskolléga az ellenállást szimbolizálja, ezért biztosítottuk támogatásunkról. Ő egy olyan fáklya - ha mondhatom így -, aki ellenáll ennek a borzasztó, romboló szélvésznek.
- A közelgő népszavazás a haladás ellen van, és a szocializmust hozza vissza - legalábbis ezzel kampányol az SZDSZ. Mit akarnak?
- Nem értem igazán, mit akarnak mondani. Zavaros fejekből zavaros ötletek, gondolatok kerülnek ki - pontosan úgy, ahogy az ország átalakítása kapcsán is -, lényegében ide-oda kapkodnak, miközben a társadalmi támogatottságuk elolvadt. Ami biztosan kiderült: teljesen érzéketlenek a szociális politika, illetve az egészségügy területén. Semmi mást nem tartanak szem előtt, csak az anyagi, illetve a gazdasági szempontokat. Itt elég csak azt megemlíteni, amit Horváth Ágnes mondott a profit és a világ kapcsolatáról.
- Nem tudni, hogy direkt, vagy alkalmatlanságból, de elmondható, hogy ez a rezsim "életellenes" döntéseket hoz?
- A NOE sosem pártpolitizált. Ha más színezetű kormány erőltetné ugyanezeket a döntéseket, akkor is hallatnánk a hangunkat. Itt a társadalommal történő szembefordulásról van szó, ehhez semmi kétség nem férhet.