fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A zöld helyett fekete: "klíma-igazság" Indiában
2008. február 11., 13:45
Az indiai miniszterelnök júniusban felfedi a klímaváltozás hatásainak csökkentésére készült nemzeti tervet. Delhi úgy akar zöldülni, hogy ne lassuljon a gazdaság fejlődése. "Klíma-igazság"?

Az indiai kormány júniusban bemutatja a globális felmelegedés veszélye kapcsán készített nemzeti tervét, de a tervezet nem fog tartalmazni olyan kibocsátási mennyiséget, amely kockáztatná a gazdasági növekedést. Manmohan Szingh miniszterelnök Klímaváltozás Tanácsa egy kockázati tőkealap elindítására törekszik, amely elősegíti a zöld technológiákat, növeli a gazdasági hatékonyságot és felveszi a harcot a klímaváltozás esetleges hatásaival India szegényeinek érdekében. A miniszterelnök tanácsa miniszterekből, környezetvédőkből, gyárosokból és újságírókból áll.

Szingh kijelentette, hogy India szén-dioxid-kibocsátás kvótája sosem fogja felülmúlni a fejlett országok átlagos kvótáját. Ezeket a kibocsátási szinteket tovább lehet csökkenteni, amikor a fejlett országok visszaszorítják emissziójukat.

Hivatalos személyek tudni vélik, hogy a tervezet nem tartalmaz kibocsátási célokat. Delhi kitart amellett, hogy több energiára van szükség ahhoz, hogy kihúzzák a népességet a szegénységből és a kvóták azokra a gazdag országokra vonatkoznak, amelyek az ipari forradalom óta akadálytalanul égetik a fosszíliákat. Szingh a "klíma igazságra" hivatkozik.

India gazdasága évente 8-9 százalékkal nő, egyike a legszennyezőbb országoknak és az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásához körülbelül 4 százalékkal járul hozzá a fosszilis fűtő- és üzemanyag égetése miatt. A világ második legnépesebb országának - fejlődő ország lévén - a Kiotói egyezmény szerint nem kell csökkentenie a szennyezését, habár környezetvédelmi szervezetek és fejlett országok is egyre nagyobb nyomást gyakorolnak rá.

Decemberben a világ országai, köztük az USA, Kína és India is megállapodtak abban, hogy két év alatt létrehoznak egy paktumot, amely 2012 után szabályozza az üvegházhatású gázok emisszióját, mert akkor lejár a Kiotói egyezmény hatálya.

(kitekinto.hu)