A nemzetközi Greenpeace környezetvédő szervezet hétfőn közleményben jelezte: azért teszik meg ezt a lépést, hogy az eljárás során támogassák a bányaterv engedélyeztetési folyamatát korábban felfüggesztő minisztérium álláspontját. Hasonló szándékkal csatlakozik a perhez érdekelt félként a verespataki (Rosia Montana) helyi lakosok egy részét tömörítő Alburnus Maior nevű civil szervezet, amely a terv egyik fő ellenzője. Az RMGC arra hivatkozva nyújtotta be keresetét a bukaresti ítélőtáblához, hogy korábban a környezetvédelmi minisztérium felfüggesztette a terv engedélyeztetési folyamatát, és ezzel kárt okozott a tervbe nagy összegeket befektető cégnek.
A Greenpeace szerint jogi szempontból nem indokolt, hogy a vállalat magánszemélyként is beperelte a minisztert és Silviu Stoica államtitkárt. Szerintük ugyanis képtelenség bebizonyítani, hogy az engedélyeztetési folyamat felfüggesztése mekkora kárt okozott a vállalatnak. A Greenpeace szerint a kanadai-román vegyes vállalat azért folyamodott ehhez az eszközhöz, hogy nyomást gyakoroljon a miniszterre és az államtitkárra.
A bukaresti szaktárca tavaly szeptemberben függesztette fel a bányaterv engedélyeztetési folyamatát, arra hivatkozva, hogy román bíróság érvénytelenítette a Fehér (Alba) megyei tanács által kibocsátott településrendezési engedélyt. A minisztérium illetékesei szerint a vállalat abban reménykedik, hogy a bíróság olyan ítéletet hoz majd az általuk indított perben, amely az engedélyezési folyamat folytatására kényszerítheti a szaktárcát.