fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A pokol számai
2008. február 13., 06:45
Egy törvényszéki tolmácsként Brüsszelben dolgozó egykori '56-os menekült könnyekkel a szemében mesélte: végleg meg akar válni dunántúli, fákkal teli, festői szépségű telkétől. Elege lett abból a korábban soha nem látott agresszivitásból, amelyet a Gyurcsány-kormány alatt tapasztalt. Felhívta egy holland ingatlanügynök ismerősét, hogy rábízza az eladást. Potom pénzt kér a házért és a telekért, akarta mondani az ügynöknek, aki a Boszporuszra néző villáktól kezdve a bolgár tengerparti üdülőkön át a portugál Algarve vidékéig ad és vesz ingatlant. "Magyarországgal nem foglalkozom" - utasította el szokatlanul száraz hangon az ügynök.

A CIA viszont foglalkozik vele. Statisztikailag is. Az amerikai hírszerzés honlapján már láthatók a 2007-re becsült adatok. Ismerve a kormánykoalíció Washingtonhoz fűződő viszonyát, e becsléseket nyilván nem kívánja vitatni. Amit ezek az adatok mutatnak, illusztrációja mindannak, amit a tényeket nem félremagyarázó, hanem bemutatni igyekvő sajtó is évek óta hajtogat. Azt az elemzőt viszont, aki 2002 nyarán azt jósolta volna, hogy Szlovákia 2007-re búcsút int Magyarországnak az egy főre jutó GDP-ben, vagy hogy lesznek mutatók, amelyek terén Albániához képest is szégyenkeznünk kell, idegkimerültség gyanújával nyilván betegszabadságra küldik. Emlékezzünk, néhány évvel ezelőtt még Aczél Endre érvelt nagy hévvel azok ellen, akik figyelmeztettek arra: a Cseh Köztársaság sokkal egészségesebb alapokra fektette gazdaságát, és végképp elhagy majd minket a térségi versenyben. Csehország mára elérhetetlen messzeségbe került. Prágáról nem is szólva. De viszszatérve az amerikai hírszerzők világrangsorához, érdemes a legmegrázóbb táblázattal kezdeni, amely a csecsemőhalandóságot mutatja. E táblázat 221 országot szed rangsorba úgy, hogy ezer élve születésre számítva az első helyen a legnagyobb, az utolsón pedig a legkisebb csecsemőhalandósági arányt mutatja.

A világon a legjobb eredmény Szingapúré 2,30-as aránnyal. Szingapúrban az állam gondoskodik az egészségügyről úgy, hogy minden munkavállaló és alkalmazója a biztosított saját, névre szóló számlájára fizeti be a kötelező hozzájárulást. Az első húsz helyezett országban egyébként az állam gondoskodik polgárai egészségéről. Magyarország a 161. a rangsorban, 8,21-es halva születési aránnyal. Csehország toronymagasan vezet előttünk 3,86-os aránnyal. De nálunk jobb helyen áll Fehéroroszország, Szlovákia, Litvánia, Horvátország és Észtország is. Kuba 6,04 halva születéssel szerepel a listán. A templom egerénél szegényebb ország - ahol magánbiztosítónak nyoma sincs - két hellyel előzi meg az Egyesült Államokat. A várható élettartamot mutató sorrend élén Andorra áll 83,52 évvel. Magyarország a 102. 72,92 évvel. Jamaica, Algéria, Srí Lanka, Ecuador és Mexikó előttünk jár: ott az emberek tovább élnek. Albánia az 50. 77,60 évvel. Ehhez sem kell kommentár - kivéve a kormánypárti lapoknak, amelyek nyilván ehhez is találnak "vörös farok" magyarázatot, mint azt megszokták kommunista korszakukban. A termékenységi rangsorban a feltüntetett 222 ország közül a 202. helyen állunk egy nőre jutó 1,33 születéssel. Ami rossz hír a nemzetnek, jó hír a koalíciónak, amely e döbbenetes mutató fölött eddig még egyetlen könnyet sem morzsolt el: figyelmét nyilván túlzottan leköti a kuruc.info és a Magyar Gárda.

Érdekességként: az Egyesült Államok a 126. 2,09 születéssel, vagyis növekvő népességgel. Az egy főre jutó jövedelem rangsorában a 61. helyen állunk. Szlovákia a 63. A CIA a Gyurcsány-kormány teljesítményét nyilvánosan nem értékelte. Kár.

(Lovas István, Magyar Nemzet)