Szigorodtak viszont a zöldadó beszedésére és ellenőrzésére vonatkozó szabályok, amelyek betartásáért januártól az APEH helyett a Vám-és Pénzügyőrség felelős. Mi változott még?
Tavaly júliusban az Európai Bizottság (EB) kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, amiért nem tett eleget a testület egy évvel korábbi felszólításának, vagyis nem módosította határidőre a környezetvédelmi termékdíj-szabályozást az uniós elvárásoknak megfelelően. A kormány akkori válaszában visszautasította az unió állításait, mondván, hogy a szabályozás nem diszkriminatív, azaz ugyanolyan feltételeket szab meg az importált, az EU-ból behozott és a hazai termékekre. A Külügyminisztérium Európai Ügyek Hivatalának és a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnak (KVVM) 2007. november 6-áig kellett volna közösen előterjeszteniük Brüsszelben az új, EU-konform javaslatot. Ez volt a bizottság feltétele azért cserébe, hogy ne vigye az ügyet az Európai Bíróság elé.
Húzzák-halasztják
Végleges koncepció ennek ellenére a mai napig nem született. Utoljára január közepén egyeztetett a két fél arról, hogy mit tartalmazzon az új szabályozás, Magyarország ennek elkészítésére márciusig kapott haladékot - értesült a Mai Piac brüsszeli forrásból. Noha a megállapodás részletei nem ismertek, feltehetően nem változott az EB azon álláspontja, melyben kifogásolja, hogy a törvény különbséget tesz a termékekből származó szelektív hulladék begyűjtése és újrahasznosítása között, továbbá egyre magasabb kvóták előírásával akarja a piacot ismét az újratölthető palackok irányába visszaterelni, ahelyett, hogy az újrahasznosítást szorgalmazná.
A három éve hatályos szabályozás értelmében tehát a piaci szereplők csak akkor mentesülhetnek a termékdíj megfizetése alól, ha évről évre több újratölthető (betétdíjas) palackot gyártanak. "A gyártók számára a jelenlegi szabályozás elfogadhatatlan, a gyakorlatban nem jár semmiféle környezeti előnnyel, és már évek óta sürgetik a megváltoztatását. Értetlenül állnak a kormányzati magatartás előtt, hogy az eljárás megindítása óta is már több mint fél év eltelt, és mégsem történt semmi. A piaci szereplők sürgetik a kormányzati intézkedést, és változatlanul készséget mutatnak egy EU-konform szabályozás együttes kialakítására a KVVM szakembereivel" - nyilatkozta a Mai Piacnak Boródi Attila, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének ügyvezető elnöke.