Egyelőre azonban nem indultak el az "első hullám" résztvevői, és ez szombaton nem is várható - közölték uniós források. Egyes vélekedések szerint a tényleges indulásig eltelhet még egy-két hét. Már hetek óta Koszovóban tartózkodik azonban egy 120 fős előkészítő csoport, köztük két magyar.
Az EULEX Koszovó elnevezésű küldetésnek az a célja, hogy - fokozatos "felfejlődés" után, négy hónap múlva átvéve az ENSZ-től a Koszovó feletti nemzetközi felügyeletet - gondoskodjon a szerbiai tartományból önálló állammá váló, zömmel albánok lakta terület függetlenedési folyamatának jogállami mederben tartásáról, ellenőrizze a politikai demokrácia és az emberi jogok - azon belül különösen az ott maradó szerbek kisebbségi jogainak - tiszteletben tartását a függetlenség első éveiben.
A misszió maximum 2210 főből állhat, igazságügyi, rendőri, valamint vámos részlegből tevődik össze. Ezen felül létrejön egy polgári képviselet is. Vezetője Yves de Kermabon francia tábornok, a NATO vezette koszovói békefenntartó haderő (KFOR) 2005 szeptemberben leköszönt volt parancsnoka. A polgári képviselet irányítója Pieter Feith holland diplomata lesz.
A telepítés négy hullámban történik. A 22 kiemelt vezető képezi az első hullámot. Van köztük egy magyar is, aki a koszovói rendőri szervek működésének figyelemmel kísérését, a rendőrök továbbképzését, illetve a számukra nyújtott tanácsadói tevékenységet irányítja majd. A második hullámban indulnak a középvezetők, majd a harmadik hullám következik. Az első 120 nap a "felfejlődés" időszaka, és az EULEX csak ennek elteltével, tehát legkorábban június 14-én veszi át a Koszovó feletti felügyeleti jogokat a tartományt 1999 óta irányító, UNMIK nevű, négyezer fős ENSZ-missziótól. Az EULEX-személyzet negyedik hulláma e jogkörátvétel után érkezik csak a helyszínre. Az EULEX-missziótól függetlenül jelenleg is Koszovóban tartózkodik és ott is marad a KFOR, 16 ezer katonával. Jelen van még az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) is, mintegy ezer fővel.
Az EU-országok mindegyike részt vesz kisebb-nagyobb létszámmal az EULEX-misszióban, Málta kivételével. A legtöbb embert Németország és Olaszország adja. Hozzájárulnak a misszióhoz nem EU-tagországok is, így Horvátország, Norvégia, Törökország, Svájc, valamint az Egyesült Államok. Az EULEX mintegy ezer helyi lakost is alkalmazni kíván. A magyar részvétel várhatóan harminc fő fölött lesz.
Egyelőre 28 hónaposra tervezik a missziót, de általános vélekedés, hogy ezt minden bizonnyal meg kell majd hosszabbítani. Az unió fél év elteltével tekinti át először a misszió ügyét, és az első tapasztalatok alapján igyekszik további időtávlatokat kitűzni. A költségvetést az első 16 hónapra fogadták el: ebben az időszakban 205 millióval euróval gazdálkodhat az EULEX.