FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Szomszédságpolitika, Törökország, Csád
|
|
Az Európai Unió külügyminiszterei üdvözölték hétfőn Brüsszelben az Ukrajnával kötendő, "mélyreható és átfogó" szabadkereskedelmi megállapodást célzó tárgyalások megkezdését. Az EU szomszédságpolitikáját áttekintő nyilatkozatukban tettek erre vonatkozó utalást a miniszterek. |
|
Létrehozva: 2008. február 18., 16:08 |
Mint a dokumentumban olvasható, a Grúziával és Örményországgal kötendő, szabadkereskedelmi megállapodásra irányuló tárgyalásokat akkor kezdik el, ha az EU legfőbb végrehajtó testülete, az Európai Bizottság ilyen értelmű javaslatot tesz a jelenleg készülő megvalósíthatósági tanulmányok megállapításainak fényében. A szomszédságpolitika témakörében megerősítették az uniós külügyminiszterek, hogy kiemelten fontos kérdésként kezelik a civil társadalom síkján történő, minél szorosabb érintkezést az unió és a vele szomszédos térségek országai között. Ennek - és általában a mobilitásnak - az előmozdítása végett egyszerűsíteni kívánják a vízumbeszerzési eljárást, "testre szabott" megközelítést alkalmazva a szóban forgó országok mindegyikére. Ez utóbbi témával - a vízumüggyel - összefüggésben üdvözölték a miniszterek az EU-moldovai kapcsolatok alakulásának tavaly tapasztalt "pozitív irányú dinamikáját".
A miniszterek elfogadták azt a javaslatot, amely a Törökországgal fennálló "csatlakozási partnerségi" viszony prioritásainak aktualizálásáról szólt. A kiemelt figyelemmel kísért témák élén a demokrácia és a jogállamiság szerepel, együtt az emberi jogokkal - azon belül a politikai, gazdasági, szociális, kisebbségi és kulturális jogokkal -, majd ezeket követi fontossági sorrendben a regionális és nemzetközi ügyek témaköre, valamint a gazdasági kritériumrendszer.
Az EU külügyminiszterei Csáddal és annak környező térségével is foglalkoztak. Elítélték a fegyveres csoportok kormányellenes támadásait, és támogatásukról biztosították az Afrikai Unió és az ENSZ erőfeszítéseit, amelyeket Csád szuverenitásának védelmében tesznek e nemzetközi szervezetek. Elítélték azokat a támadásokat, amelyeket a szudáni kormányerők követtek el február 8-án nyugat-dárfúri falvak ellen, és megerősítették, hogy a Csádba és a Közép-afrikai Köztársaságba vezényelt uniós békefenntartó erők fontos hozzájárulást jelentenek a térségbeli konfliktusok lecsillapításához, a humanitárius helyzet javításához. (Százezrek kerestek menedéket Csádban és a Közép-afrikai Köztársaságban a dárfúri harcok elől.)