fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nyomulnak a génmódosított növények
2008. február 19., 10:46
A genetikailag módosított (gm) növények vetésterülete dinamikusan nő a világon, Magyarországon továbbra is tilos ennek az agrotechnikának az alkalmazása.

A Biotechnológiai Alkalmazások Nemzetközi Szolgálatának (ISAAA) legfrissebb jelentése szerint 2007-ben a gm-növények vetésterület 12 százalékkal, 12,3 millió hektárral 114,3 millió hektárra emelkedett. A gm-technológiát alkalmazó gazdák száma 2 millióval 12 millióra nőtt.

Továbbra is a legnagyobb vetésterülettel, 57,7 millió hektárral az Amerikai Egyesült Államok rendelkezik: szójából, kukoricából, gyapotból, repcéből, tökből és lucernából is használnak a tengerentúlon génmódosított fajtákat. A rangsorban második helyen Argentína áll 19,1 millió hektárral, 15 millió hektárral pedig Brazília a harmadik. A világon 23 országban termesztenek gm-növényeket, ebből 10 állam 50 ezer tonnánál kisebb területen.

Vetésterület szempontjából az egyik legnagyobb növekedés Indiában következett be: az ott termesztett gm-gyapotot 63 százalékkal nagyobb területen, 6,2 millió hektáron termesztették tavaly. Abszolút értékben a legnagyobb növekedés Brazíliában következettbe, ahol 3,5 millió hektárral 15 millió hektárra nőtt a gm-növények, egyebek között a gm-szója vetésterülete. A dél-amerikai ország további jelentős növekedési potenciál előtt áll, ugyanis génmódosított cukornáddal kívánják fokozatosan kiváltani a bioetanol-gyártás céljából termesztett hagyományos cukornád-fajtákat. Jelentős új növényfajtának számít a rovarrezisztens gm-nyárfa, amiből Kínában 250 ezer hektárt ültettek 2007-ben. Kínában 3,5 ezer hektáron vírusnak ellenálló papayát is termesztettek.

Európában a gm-növények vetésterülete 2007-ben átlépte a 100 ezer hektárt, ami 77 százalékos növekedés. Az Európai Unióban 8 tagállamban termeszettek gm-fajtákat, két új tagállamban vezették be a technológiát. A legnagyobb területen 70 ezer hektáron Spanyolországban termesztettek gm-kukoricát. Franciaországban, Csehországban, Portugáliában, Németországban, Szlovákiában, Romániában és Lengyelországban összesen 35,7 ezer hektár volt a vetésterület.

Magyarországon 2006 decemberében született ötpárti országgyűlési határozat a gm-növények ügyében. Eszerint a parlamenti pártok mindegyike azon az állásponton van, hogy a környezeti és egészségügyi kockázatokra vonatkozó, megfelelő bizonyítékok hiányában ne lehessen ezt az új agrotechnikát alkalmazni. A tilalom feloldása a közeljövőben nem várható. Még ha így is történne szakértők szerint a világ legszigorúbb követelményei lépnének életbe. A genetikailag módosított és a hagyományos agrotechnológiával vetett növények koegzisztencia, azaz együttermesztési szabályai a gm-növények vetéséhez olyan feltételeket támaszt, amelyeket maguk a gazdák szerint szinte lehetetlenség betartani.

(greenfo.hu)