A rangos szakmai rendezvény az európai Galileo navigációs rendszer előrehaladását tárgyalta, ezzel párhuzamosan számba vette az amerikai GPS rendszer legújabb fejlesztéseit, valamint a jelenlegi orosz és kínai törekvéseket a műholdas rendszerek terén.
Előadásában Barsiné Pataky Etelka az Európai Parlament fideszes képviselője hangsúlyozta, hogy elérhető közelségbe jutott a Galileo rendszerről szóló végső megállapodás. A kérdésben az Európai Parlament és a Tanács közösen dönt, és arra törekszik, hogy még április folyamán létrejöjjön a végső egyezség, amely lehetővé tenné a második, GIOVE-B nevű műhold fellövését a hónap végén a kazahsztáni Bajkonur űrállomásról.
Barsiné tájékoztatta az ipar képviselőit, köztük jelenlévő magyar céget is, hogy az EP és a Tanács által kidolgozott közbeszerzési szabályozások mind a 27 tagállam vállalkozásai számára lehetővé teszik a bekapcsolódást az ipari fejlesztésekbe és a program megrendeléseibe. A képviselő felhívta a figyelmet arra is, hogy a pályázatok 40 százalékát közép- és kisvállalkozások fogják elnyerni.
A találkozón Barsiné Pataky Etelka megbeszéléseket folytatott Petr Slegr, cseh helyettes gazdasági miniszterrel egy esetleges visegrádi együttműködésről a fejlesztések terén. A térségben Csehország élen jár a high-tech alapú iparban, és ehhez további partnereket keres. A tárgyalások során megállapították, hogy a kelet-közép-európai térségben egy high-tech űriparhoz kapcsolódó tesztközpont létesítése hasznos és szükséges lenne. Magyarországon rendelkezésre áll a tudás egy ilyen tesztközpont létrehozásához. A megvalósításhoz azonban szükséges, hogy a magyar kormány az elvesztegetett évek után az NFT II-ben végre megfelelő, kiemelt helyen kezelje a magas technológia-igényű fejlesztésekbe történő befektetéseket - hangsúlyozta Barsiné Pataky Etelka.