Közös programot indított a hegyi gorillák életkörülményeinek javítására és megmentésére Ruanda, Uganda és a Kongói Demokratikus Köztársaság.
Szabadon a fajnak már csupán 720 példánya él, mind Közép-Afrikában, a három ország ködben úszó, hegyes határvidékén.
A hegyigorilla-populáció közel fele, 340 egyed Délnyugat-Ugandában, 250 Ruandában, 130 pedig Kongó keleti részén él, ez utóbbiak legtöbbje a Virunga Nemzeti Parkban. Az elmúlt tizennégy hónapban közülük legalább tizet öltek meg lázadó fegyveresek vagy orvvadászok.
Ez az első alkalom, hogy a három ország vezetése összefog a hegyi gorillák megmentésére, ennek pedig nemcsak természetvédelmi, hanem gazdasági oka is van.
Rengeteg turista kíváncsi az emberszabásúakra, és hajlandó megfizetni a körülbelül 70 ezer forintnak megfelelő összeget, hogy egyetlen napot eltölthessen a közelükben.
A turisták és a terület védelme azonban meglehetősen költséges és veszélyes feladat: a környéken lakók rendkívül szegények, és szinte bármit megtesznek a megélhetésért. Gyakori az orvvadászat, és az illegális fakivágás, az irtásos területeken pedig engedély nélkül vetnek-aratnak.
A holland kormány több mint 1 milliárd forintnak megfelelő összeggel támogatja a megállapodást: a pénzből a gorillák életterének védelmét oldják majd meg. Az ügynek sok a támogatója, az illetékesek pedig remélik, hogy a hozzájárulás összege hamarosan megsokszorozódik.
A program nemcsak a gorillák, hanem a szegény környékbeliek életkörülményeit is javítani hivatott.