Mert, amint arról lapunk 10. oldalán olvashatni, százmilliós megbízást kapott uniós pályázatok menedzselésére egy kis családi vállalkozás a pénzügyi tárcától, igen erős mögöttessel - vagyis bizalmi alapon. Mi mással lenne magyarázható, hogy a széles szakmai körben ismeretlennek számító cég ekkora megrendeléshez jut?
Az általunk megkeresett pályáztató vállalkozások egyike sem hallott a Public Sector Consulting Kft.-ről, és ami még meglepőbb, az interneten is hiába keresték a honlapját. A cégvezető elmondása szerint ügyfeleik száma - amint főállású alkalmazottaiké - sem éri el a tízet, így nincs értelme honlapot kreálni, klienseikkel személyesen tartják a kapcsolatot. Érdekes, de az elektronika világában egyáltalán nem meggyőző, mondhatni, megmosolyogtató magyarázat. A vállalkozás egyébként havi két és fél millió forintért áll rendelkezésre, a tanácsadók napidíja pedig százezer forint körüli.
A közelmúlt zajos botrányai okán bizalmatlanná lett nagyközönséget aligha győzi meg az ügyvezető lelkes ismertetése arról, hogy a Public Sector Consulting főként kistérségi társulások és önkormányzatok uniós forrásból megvalósuló információtechnológia- és távközlési fejlesztéseiben látott el tanácsadói és menedzselési feladatokat, és referenciái megfelelnek az eljárás feltételeinek. Minden "eljárásban", annak részleteiben ott lapulhat az ördög. Nehéz megmagyarázni egy "láthatatlan" vállalkozásról, hogy nem céllal kerüli-e a teljes nyilvánosságot. Az sem lehet igazán megnyugtató, hogy bőséges tapasztalatait épp a kistérségi/régiós terepen szerezte, mert jól emlékezünk még Lamperth miniszter övéit megnyugtató, 2006-os szavaira, amikor az elvesztett önkormányzati választások után pártja országos választmánya tagjainak azt mondta: "Higgyétek el, tudjuk a dolgunkat. Én olyan javaslatot fogok a kormány elé terjeszteni, amely a kormánypárti politikusoknak és a szocialista politikusoknak erős lehetőséget és mandátumot ad a regionális területfejlesztési tanácsban." És aki nem értette volna pontosan a szándékot, annak magyarázatul hozzátette: a regionális önkormányzatok fölött állami diszpozíció érvényesül, és "ezért nekünk ehhez kell alakítanunk az intézményrendszert".
Lamperth Mónika mondatai az utolsó kétségeket is eloszlatták. Az intézményrendszer "alakításáról" bőséges tapasztalatokat szerezhettünk. Most pedig a láthatatlan cégek láthatóvá tételének kísérletéről is.