fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Felfüggesztett demokrácia
2008. március 1., 15:49
Piros pontot szerzett már megint a magyar kormányfő. Vagy - ízlés dolga - vöröset. Buzgó kisdiákként rekordgyorsasággal készítette el a leckét. A megállapodás aláírva, a hazánkon átvezető út tehát nyitva a Déli Áramlat előtt.

Hogy aztán ez az áramlat mekkora fuvallatot kelt, még talány. "Önök gyorsabbak voltak, mint a Nabucco" - veregette meg a leköszönő orosz elnök vállát legjobb magyar tanítványa. Vajon mi lesz a fizetsége az elképesztő sietségért? Lehet, hogy Gyurcsány Ferenc szeme előtt a német szociáldemokrata exkancellár, Gerhard Schröder karrierje lebeg, akit politikai karrierje végén az Északi Áramlat elnöki posztjával stafíroztak ki. A történelem ismétlődhet, sőt nagy valószínűséggel ismétlődik is: kormányfőnkből lehet még vezetékóriás-elnök, mint a német kancellárból; és bukott politikus, akárcsak Schröderből. Ez utóbbinak van egyébként a nagyobb valószínűsége.

De előtte még le kell nyelnie - vélhetően nem is egy békát. Gondolhatunk itt a március 9-én rá váró kudarcra, vagy éppen arra a megszégyenítő leckéztetésre, amiben a magyar kormányfőnek bizonyosan része lesz: naivitás ugyanis azt feltételezni, hogy a nyugati partnerek szó nélkül hagyják az uniós stratégiai projekt érdekének ilyen fokú sérelmét, a Nabucco sikerének kockáztatását.

Itthon még arról is számot kéne adnia, hogy miként lehet titkolózva, az Országgyűlést kikerülve, suttyomban tető alá hozni egy hosszú távra kiható, a 21. századi létünket befolyásoló megállapodást; hogy miként lehetett egy ilyen horderejű országos ügyet a MÁV Cargo kijáró embereinek módszerével kezelni, és az ócska kis lobbisták szintjére süllyedni. Számadás persze nem lesz - egyelőre. Az majd a bukás után következik. Mert következmények nélkül aligha maradhat az, amit az ellenzék vezetője így fogalmaz meg: "Magyarországon éppen puccs van, amelyet a kormány hajt végre a magyar parlament és a saját népe ellen".

Hazánk sorsát, a magyar nemzetgazdaság lehetőségeit a következő évtizedekben az energiapolitika alapvetően meghatározza. Arról tehát nem lehet, nem szabad döntést hozni a választott népképviselet mellőzésével. Ám a képviselőházat derült égből villámcsapásként érte a kormánydöntés. A magyar közvélemény elképedve áll a történtek előtt. Egy ilyen lépés a demokrácia formálissá tételét jelenti. Vagyis felfüggesztését.

A nagy orosz medve halálos öleléséről már jócskán szerezhetett tapasztalatot Magyarország. Hogy mivel jár a demokrácia szabályainak feladása a kierőszakolt barátságért cserébe, azt ezután kell megtanulnunk. Egy bukás előtt álló miniszterelnök menekülő útjának kikövezése nagyon sokba kerülhet még az országnak.

(Magyar Hírlap)