FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
USA: Változatos zöld ígéretek
Globális felmelegedés, környezetszennyezés, üvegházhatás, károsanyag-kibocsátás. Bár az Egyesült Államok kormánya még mindig nem ratifikálta a Kiotói Egyezményt, úgy tűnik az elnökjelöltek számára a környezetvédelem igencsak fontos kérdés.
Létrehozva: 2008. március 2., 17:17

A nyolc évvel ezelőtti választások idején George W. Bush programjában az USA széndioxid-kibocsátásának korlátozását ígérte. Aztán elnök lett belőle, és a véleménye megváltozott. Bár a Föld károsanyag kibocsátásának mintegy harmadáért az amerikai gyárak a felelősek, Bush az ország gazdasági érdekeire hivatkozva kihátrált a globális felmelegedés ellen létrejött Kiotói Egyezményből. Úgy tűnik, a jelenlegi amerikai kormány számára a klíma-probléma nem létezik, vagy legalábbis nem lényeges, az elnökjelöltek terveiben azonban jelentős szerepet tölt be a környezetvédelem.

Clinton hatékonyságot és célirányos befektetéseket akar

Hillary Clinton - aki szenátorként hat és fél év alatt csaknem négyszáz energiával és környezettel kapcsolatos törvényjavaslatot támogatott - az egyik "legzöldebb" elnökjelöltnek számít. Bár Clinton mindig is elég markáns véleményt fogalmazott meg a klímaváltozással kapcsolatban, a környezetszennyezés témájában egészen 2007 novemberéig meglehetősen bizonytalannak tűnt. Akkor viszont meghirdette átfogó, de nem úttörő jellegű energiatervét. Az egykori First Lady főként a hatékonyságra és a befektetések jelentőségére koncentrál. Az alternatív energiaforrások támogatása, a hibrid autók elterjesztése és az ország energiafüggetlenítése mind-mind szerepelnek programjában. Clinton egyik január végi beszédében Oaklandben azt mondta: "Vonjuk meg az adókedvezményeket az olajtársaságoktól, és akkor támogassuk őket, ha befektetnek az alternatív energiaforrásokba. A gazdaságunk tönkremegy, ha nem foglalkozunk a környezeti problémákkal."

Obama csodát tenne

Barack Obama programja nem sokban tér el a szenátorasszonyétól. A demokraták jelenlegi befutójának számító elnökjelölt viszont sokkal radikálisabbnak tűnik riválisánál, amikor azt mondja: az Egyesült Államok lesz a globális felmelegedés elleni harc éllovasa. Tekintve, hogy az USA az egyetlen olyan gazdaságilag erős ország, amely még nem ratifikálta a Kiotói Egyezményt - ez a kijelentés finoman szólva is csak retorikai fordulatnak tűnik. Egyébként Obama, aki szenátorként a környezetvédők egyik kedvencének számított, tavaly januárban szembekerült velük. Az illinois-i politikus által is pártolt úgynevezett Coal-to-Liquid törvény (mely a szénből készített szintetikus üzemanyagok előállítását támogatja) nem nyerte el a környezettudatos amerikaiak szimpátiáját. Ám miután Obama elnökjelöltként 2007 októberében meghirdette energia- és klímaprogramját, a választók szemében is újra "zölddé" vált. A tervezetben rendkívül jelentős (10 év alatt 150 milliárd dolláros) támogatást ígér az alternatív energiaforrások kutatóinak és előállítóinak. Sőt, azt mondja, programjának hatására 2050-re az üvegházhatásért is felelős gázok kibocsátása 80 százalékkal fog csökkenni az USA-ban.

McCain szerint nincs szükség Kiotóra

John McCain a republikánus jelöltek között a legnagyobb környezetvédő. Konzervatív politikusként viszont az Egyesült Államokra is vonatkozó kötelező érvényű előírásokat (beleértve a Kiotói Egyezményt) csak akkor támogatná, ha azokat Indiára és Kínára is sikerülne kiterjeszteni. Tavaly ő volt az egyik előterjesztője annak az úgynevezett Klímavédelmi és Innovációs Törvénynek, melynek célja a károsanyag kibocsátás csökkentése, illetve a modern technológiák finanszírozása. McCain (a nukleáris energiát is beleértve) természetesen szintén támogatja az alternatív energiaforrásokat, bár szenátorként nemrég még erős szavakkal bírálta az egyik leghatékonyabb alternatív üzemanyagot előállító bioetanol gyárak támogatását.

Huckabee energiafüggetlenséget ígér

Az elnökségért folyó küzdelemben lassan lemaradó Mike Huckabee főleg energiafüggetlenséget akar. Mint mondja, ez globális kérdés: az energiafüggetlenség egyben biztonságot és gazdasági fellendülést jelentene, sőt, a terrorizmus elleni harcban is nagy segítség lenne. Bár az egykori tiszteletes nyilatkozataiban igencsak közhelyesen beszél a környezetvédelemről, az alternatív energiaforrásokat (legyen az szél- vagy napenergia, esetleg biodízel) ő is támogatja.

Bár az elnökjelöltek tervei környezetvédelmi szempontból lényegesen nem különböznek, az Egyesült Államok, mint az egyik leginkább környezetszennyező és egyik legtöbb káros anyagot kibocsátó ország jövendőbeli zöld-programja nemcsak az amerikaiak, de a Föld többi lakosa számára is egyaránt fontos.