ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kiugróan támogattuk a letelepedő multikat

Nyolcszor annyi támogatásban részesültek az elmúlt években a nemzetközi társaságok, mint a kis- és közepes vállalkozások - nyilatkozta Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke.
Létrehozva: 2008. március 3., 01:04 | Utoljára frissítve: 2008. március 3., 01:05
nyomtat küld

Többek között ennek köszönhető, hogy kisebb cégeink nem versenyképesek Európában. Vadász György úgy véli, hogy az állami támogatásokra és adókedvezményekre a gazdasági szerkezetváltás miatt szükség volt, de túl sokat adtunk a multiknak, és túl keveset a hazai vállalkozásoknak. - Nehéz lenne utólag megítélni, hogy egyes cégek kedvezmények és támogatások nélkül is megtelepedtek-e volna Magyarországon, de az mindenesetre igaz, hogy egy multi döntése mögött számtalan motiváció állhat, ezek között csupán az egyik a támogatások és kedvezmények mértéke - mondta Fekete István, a Joint Venture-szövetség elnöke.

A tapasztalatok az mutatják, hogy a távol-keleti cégek döntés előtt "kihegyezik a ceruzájukat", vagyis a lehető legpontosabban kiszámolják a költségeiket, ugyanakkor a nyugatiakat számtalan, pénzben ki nem fejezhető szempont is vezérli, mint például az, hogy Magyarország hasonló kultúrát képvisel, mint ők. A kilencvenes években szerzett előnyeink nagy része már elveszett. A környező országok egyre versenyképesebbek lettek, mi pedig nem tudtunk elegendő új, vonzó előnyt felmutatni. Fekete István szerint Magyarország egyik legnagyobb hátránya jelenleg a képzett munkaerő-utánpótlás hiánya. Márpedig, ha nincs elég képzett szakember, akkor csak az olcsó munkaerőt igénylő vállalatok települnek hozzánk, amelyek a kedvezmények lejártával - a piac kényszerítő erejénél fogva - tovább is állnak.

- Ráadásul a magyar munkaerő már nem olyan olcsó, hogy túl nagy vonzerőt jelentsen ezeknek a cégeknek, és nincs is elég belőle. Semmi értelme ezeket a cégeket újabb kedvezményekkel itt tartani, a jövő nem bennük, hanem a magas hozzáadott értéket termelő ágazatokban van - állította Fekete István.

- Az egyedi kormánydöntés alapján fejlesztési támogatásban részesített beruházóknak egységes követelményrendszernek kell eleget tenniük - közölte lapunk kérdésére a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium sajtóosztálya. A tárca szerint a beruházók szerződésben vállalnak kötelezettséget arra, hogy a beruházás befejezésétől számított öt éven keresztül fenntartják kapacitásaikat, a korábban meglévő és a beruházással teremtett új munkahelyeket, valamint egyéb kötelezettségeiket, mint például a meghatározott diplomás munkaerőhányadot, képzési költségeket, árbevételt és exportárbevételt. Ha a beruházás nem a szerződésben foglaltak szerint valósul meg, a kedvezményezettnek a támogatás arányos részének kamatokkal növelt értékét - a teljesítés meghiúsulása esetén akár a teljes összeget - vissza kell fizetnie. A visszafizetést a szerződéshez csatolt bankgaranciák biztosítják. Csak az elmúlt fél évben mintegy féltucatnyi fejlesztési támogatás odaítéléséről szóló közlemény jelent meg a Gazdasági Közlönyben.

(Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések