FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Közeledés a német-francia viszonyban
Az átmeneti lehűlés után az újabb felmelegedés kezdeteként értékelték kedden Berlinben Nicolas Sarkozy francia államfő és Angela Merkel német kancellár megállapodását a Földközi-tengeri Unió tervéről.
Létrehozva: 2008. március 4., 11:44

A két vezető előző este a hannoveri nemzetközi informatikai technológiai kiállítás keretében tartott találkozón állapodott meg abban, hogy elsősorban a francia elnök által dédelgetett terv nem egyfajta párizsi "partizánakció", hanem az Európai Unió közös programja lesz. Az eredeti elgondolást főként Angela Merkel ellenezte az unión belüli szakadástól tartva, az első kommentárok ezért a kancellár győzelméről beszélnek.

Sarkozy tervét hasonló megfontolások alapján több más uniós tagállam is ellenezte, így - mint a kommentárok kiemelték - a program "felértékelésével" sikerülhet valamennyi ország támogatását elnyerni. A francia elnök az általa tervezett unióból kihagyta volna a nem földközi-tengeri uniós tagországokat, s az együttműködésbe csak a mediterrán államokat vonta volna bele.

A német kancellár diplomáciai diadalaként könyvelik el Berlinben azt is, hogy a Földközi-tengeri Unió tervét előbb megvitatják az Európai Unió közelgő brüsszeli csúcsértekezletén, s csak ezután kerülhet sor annak hivatalos megalakítására júliusban Párizsban a francia nemzeti ünnep alkalmából. A brüsszeli uniós csúcskonferencia eredetileg egyáltalán nem szerepelt a Nicolas Sarkozy által kitűzött menetrendben.

Értesülések szerint Merkelnek azt is sikerült elérnie, hogy a Földközi-tengeri Unió létrehozásával kapcsolatban utalás történik a Balti-tengeri Tanácsra, amely hasonló együttműködés, az egész EU támogatásával.

Az említett vita az elmúlt hetekben jelentősen beárnyékolta a német-francia kapcsolatokat. Párizs emiatt lemondta Sarkozy és Merkel korábbra tervezett, hivatalos csúcstalálkozóját, valamint az ugyancsak rendszeres pénzügyminiszteri konzultációk újabb fordulóját.