fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Véget érhet a hazugságkorszak
2008. március 5., 08:44
A népszavazás után vége szakad a hazugságoknak, az már a Gyurcsány-korszak vége lesz - jelentette ki a Magyar Hírlapna adott interjújában Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke.

- Ön hivatalosan is Gyurcsány Ferenc egyik barátja lett. Mi a célja a Gyurcsány Ferenc Baráti Társaságnak?

- Szó sincs igazi barátkozásról, a társaságunk más céllal jött létre. Ezért ironikusan inkább emléktársaságnak lehetne nevezni. A Gyurcsány-féle ámokfutás tanulságainak levonását tűztük ki célul. Mementónak szánjuk az utókornak.

- Azzal mindenki tisztában van, hogy Gyurcsány hazudott, ezt ő maga is bevallotta balatonőszödi beszédében.

- A hazugsággal pedig felrúgta azt a társadalmi szerződést, amely az egész parlamenti demokráciának az alapja. Mindez azon nyugszik, hogy a politikai pártok programjaikkal mintegy szerződést ajánlanak a választóknak, s amikor a nép nagyobb része erre szavaz, elfogadja. Tehát a választók a hozzájárulásukat adják ahhoz, hogy az adott párt kormányra kerülve végrehajtsa az embereknek ajánlott programját.

- Ezért kell a népszavazás?

- Igen, ezért is. Hiszen Gyurcsány Ferenc a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj ügyében felrúgta a társadalmi szerződést: a választások előtt mindegyik bevezetését tagadta, és ezzel becsapta a választókat. A három konkrét kérdésben azért is kezdeményeztünk referendumot, hogy megmentsük az embereket e díjfizetési kötelezettségektől. A vizitdíjnak brutális társadalmi egészségromboló hatása tapasztalható, hiszen tízezrek nem jutnak el emiatt orvoshoz. És nem csak a háromszáz forintról van szó. Senki nem gondolja komolyan, hogy azért vezették be ezt a díjat, hogy aztán később csökkentsenek a mértékén. Sőt! A jellegéből fakad, hogy mielőbb jócskán megemelik majd. Ugyanúgy, ahogy a tandíjat is, ez a mostani száz-százötvenezer forint még csak a "bevezető" ár. Ha tehát nem tudjuk megállítani őket, felhatalmazást éreznek majd arra, hogy még harminc további területen tegyék fizetőssé a "kötelező" szolgáltatásokat. Ha elsöprő az igenek aránya, ennek valóban el kell söpörnie azt a kormányzati gyakorlatot, amely a hazugságra épül.

- Mi számítana elsöprőnek?

- A NATO-hoz vagy az Európai Unióhoz való csatlakozás részvételi száma viszonyítási pont. A gyurcsányi hazugságokat meg fogjuk állítani. Az biztos, március 9. után, ha érvényes és eredményes a népszavazás, a Gyurcsány-korszak véget ér. Ami utána jön, az már a poszt-Gyurcsány-korszak.

- Meddig húzhatja a kormányfő?

- Hogy meddig tart a politikai agóniája, nem tudom. Ebben a népszavazáson kívül más tényezők is szerepet játszhatnak, többek között a forint meggyengülése. A legfontosabb azonban az, hogy mit akarnak az emberek. Most látszik, hogy mekkorát hibázott az MSZP, amikor a parlamenti bizalmi szavazáson kiállt mellette. Ekkor, mint egy marhabélyeget, úgy égették bele Gyurcsány Ferenc képmását a homlokukba. Ez az a bűn, amelytől nem tudnak szabadulni: Gyurcsány az ország mellett magát a pártját is tönkretette. Horn Gyula a rendszerváltás után nagy baloldali néppártot formált az MSZP-ből, Gyurcsány Ferenc pedig lerombolta.

- Ön a parlamentben már célzott arra, hogy a miniszterelnök esetleg már a távozását készíti elő.

- Láthatólag legalábbis elkezdte az előkészítését. Nem volt véletlen az az európai uniós szereplése, amikor a magyar mezőgazdaság érdekeivel szemben bedobta agrárelképzeléseit az uniós támogatások megszüntetéséről. Ez egyértelműen a brit álláspont, az ismert blairi politika kiszolgálása. Felajánlkozás volt ez az uniónak, hogy itthoni bukása után elmenekülhessen Brüsszelbe.

- Tony Blair volt brit kormányfőt José Manuel Barroso utódjaként emlegetik az Európai Bizottság élén.

- Nyilvánvalóan ezért pedálozott nála nemzeti érdekeinket elárulva.

- A kormányfő netán az egykori német kancellár, Gerhard Schröder példáját szeretné követni, aki az Északi Áramlat elnöke lett?

- Igen, ez is az egyik kínálkozó egérút. A mostani orosz gázüzletben elfoglalt álláspontja is efféle felajánlkozást sejtet. Magyarország ma olyan kiszolgálója az orosz érdekeknek, ami csakis Gyurcsány saját túlélésének előkészítésével magyarázható. Ez zsíros Gazprom-állást hozhat neki is.

- Milyennek érzékeli az ország népszavazás előtti hangulatát?

- A rendezvényeken a csilláron is lógnak az érdeklődők. Új fejlemény, hogy a politikailag hozzánk közel álló közönség kiegészült a saját maguk bevallása szerint baloldali érzelmű emberekkel. Egy részük korábban az MSZP-re szavazott, de belátták, hogy az MSZP elárulta a baloldali értékeket, és az újburzsoázia klientúrájaként a legkegyetlenebb kapitalizmust erőlteti rá az országra.

- A volt MSZP-szavazók szemében mi lehet a rokonszenves a KDNP programjában?

- Mi keresztényszociális párt vagyunk. Ki merem mondani, a szociális igazságosság értelmében az igazi baloldali értékeket a KDNP képviseli a mai parlamentben. A népszavazással elértük, hogy az MSZP a saját szavazóival szemben kénytelen kampányolni, vagyis most fontos kérdésekben, hosszú távon a saját hívei érdekeivel szemben politizál. Egy valódi szociáldemokrata nem szavazhat fizetős egészségügyre és felsőoktatásra, a folytonos privatizációra. Ez olyan, mintha a KDNP az egyházi iskolák államosítása vagy az ateizmus mellett állna ki.

(Pindroch Tamás, Magyar Hírlap)