Egyelőre jól állunk. Nincs gáz. Azaz éppenséggel van: az orosz-ukrán gázvita megoldódni látszik, és a gázszolgáltatás fokozatosan helyreáll. A Gazprom - Oroszország hadászati csapásmérő vállalkozása - arra hivatkozva csökkentette az Ukrajnának szállított gáz mennyiségét, hogy Kijev mostanra hatszázmillió dollár tartozást halmozott fel.
Mi közünk hozzá? Oldják meg egyedül. Csakhogy Magyarországra a földgáz Ukrajnán keresztül érkezett, és ebben az esetben adódik a kérdés, hogy mi lesz, ha Kijev a kieső mennyiséget a másoknak szánt gázból pótolja. Ez végül nem következett be, hiszen az ukrán kormány nehezen engedheti meg magának azt a luxust, hogy Moszkvával és Brüsszellel egyszerre legyen konfliktusa.
Ám ez a kis közjáték ismét ráirányította a figyelmet Magyarország kiszolgáltatottságára. Most megúsztuk, mert Ukrajna racionálisan viselkedett. Mi lenne azonban akkor, ha a kijevi kormánynak nagyon kellene a gáz? Magyarország sérülékeny. Mikor jártak utoljára olyan háztartásban, amelyik nem lett volna teljesen gázfüggő? Gázzal fűtünk, gázzal melegített vízzel mosakszunk, gázzal főzünk. A technológiai fejlődésnek hála az új készülékek kevesebb gázt fogyasztanak. De a kevesebb nem azonos a semmivel: ha egyszer elzárnák a csapot, akkor vége.
A kormányzat szerint máris bebizonyosodott, hogy Magyarországnak elemi érdeke volt megállapodni Oroszországgal a Déli Áramlat megépítéséről. Csakhogy az is orosz gázt szállítana: kétfelől leszünk kiszolgáltatva a moszkvai önkénynek. Mert, nincsenek illúzióink, Oroszország az energiahordozók exportját bármikor fegyverként is felhasználhatja szuverén kormányok megzsarolására vagy "renitens államok" megbüntetésére. Hogy ez ellenkezne a piaci logikával? Úgy legyen! Tévedjünk ezúttal mi... De Magyarország kiszolgáltatottsága ettől még tény marad, és nem látjuk, hogy a kormány valódi alternatív megoldásokon dolgozna. Mintha csak egy út létezne számukra: minél szorosabbra fűzni a kapcsolatot Moszkvával. Holott arról is érdemes lenne beszélni, hogy is lenne akkor, ha egyszer Magyarország érdekei Oroszország érdekeivel ütköznének? Vagy ez most már teljességgel elképzelhetetlen?