FIDESZ.HU > Hírek > Zöld |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Áramláserőmű épülhet Floridában
|
|
Ha sikerül a terv megvalósítása, több ezer víz alatti turbina termel majd áramot Florida partjainál. A Golf-áramlat energiájának segítségével működő áramláserőmű azonban egyelőre csak elméletben létezik. |
|
Létrehozva: 2008. március 6., 14:16 |
Megépítése rendkívül drága lenne, üzembe helyezése után viszont folyamatosan tiszta, környezetbarát energiát termelne.
A Golf-áramlat földünk legnagyobb meleg tengeráramlásai közé tartozik. A Mexikói-öbölben eredő tengeri óriásfolyam a Floridai-szorosnál közelíti meg leginkább az észak-amerikai kontinenst. Az itt mért másodpercenkénti kb. harmincmillió köbméternyi vízhozamának kihasználásával a tervezett beruházás tíz atomerőmű kapacitásának megfelelő mennyiségű áramot tudna előállítani. Ezzel pedig képes lenne fedezni Florida energiafogyasztásának legalább harmadát. Az áramláserőmű működése azonban számos kedvezőtlen következménnyel is járhat a környező vizek élővilágára nézve: a turbinák lapátjainak forgómozgása például sok élőlény pusztulását okozhatja. A terv pozitívumai között említhető, hogy ennek az erőműtípusnak a többi alternatív energiaforrással működő módszerrel szemben nincs tájképromboló hatása.
A tengervíz mozgási jelenségeit hasznosító megoldásoknak egyébként több fajtáját különböztethetjük meg. Az úgynevezett árapályerőművek az apály-dagály közti szintkülönbségből adódó vízáramlás energiáját aknázzák ki. Az első ilyen telep 1966-ban készült el Franciaországban, a Rance folyó torkolatánál. A jelenlegi legnagyobb, mintegy ezer megawattos teljesítményű árapályerőmű Kanadában, a Pasemaquoddy-öbölben üzemel.
Az Amerikai Egyesült Államok csendes-óceáni partvonala mentén a tenger hullámzását kihasználó erőművek építését tervezik. Az ezeket alkotó, egyenként harmincöt tonnás óriásgenerátorok vízfelszínnel érintkező részei dugattyúkban végződnek. A hullámzás ezeket mozgatja, így pedig áram termelődik. A most még csak kísérleti fázisban lévő washingtoni minierőmű elkészülte után Kaliforniában felépítenének egy olyan hullámfarmot, amely harmincezer háztartás áramellátását oldaná meg.
A tengeri erőművek árban még nem képesek versenyezni fosszilis tüzelőanyagokat feldolgozó társaikkal. Szakértők szerint létesítésük főleg a fejlődő országok legelmaradottabb térségeiben lenne kívánatos, ahol még egész városok nincsenek bekapcsolva az energiahálózatba.