Miközben általánosságban elismeri a népszavazás, mint demokratikus intézmény értékét, az EU aggódik annak láttán, hogy továbbra is folynak a javasolt népszavazás előkészületei - állt az EU jelenlegi elnökségét ellátó Szlovénia közleményében.
Március 22-re, az elnökválasztás napjára népszavazást is kitűztek Tajvanon. A referendum témája az, hogy törekedjék-e a sziget Tajvan néven az ENSZ-tagság elérésére.
A Tajvant saját területének tekintő Peking a formális függetlenedés irányába tett újabb lépésnek tartja a szavazást, és kilátásba helyezte, hogy akár katonai eszközökkel is kész fellépni az elszakadási törekvésekkel szemben.
Az Egyesült Államok, Franciaország és Japán már korábban jelezte, hogy ellenzi a szavazást, a tajpeji kormány azonban kitart az elképzelés mellett.
Az EU álláspontja szerint a népszavazási terv azt a veszélyt rejti magában, hogy kiéleződik a Tajvani-szoros két partja között a feszültség.
A közlemény megerősítette, hogy az EU az "egy Kína"- politika híve. Hangsúlyozta, hogy Kína és a jogi értelemben vett függetlenségre törekvő Tajvan vitáját párbeszéd útján kell rendezni. "Egyik fél sem folyamodhat egyoldalú lépésekhez, destabilizáló törekvésekhez vagy kényszerítő eszközökhöz" - figyelmeztetett az EU.
Tajvan Kínai Köztársaság néven tagja volt a múlt század hetvenes évek elejéig a világszervezetnek, de akkor megfosztották tagságától, és a Kínai Népköztársaság lépett a helyére az ENSZ-ben.