Strasbourgban, március 12-én délután ünnepli ötvenedik születésnapját az Európai Parlament. A római szerződést létrehozó közgyűlés 50 éve ülésezett először, 1958. március 19-én. Az ünnepségre az uniós intézmények vezetői mellett meghívást kaptak az európai nemzeti parlamentek elnökei, az EP korábbi elnökei és főtitkárai is. Az ünnepi ülésen beszédet mond Hans-Gert Pöttering, az EP elnöke, Janez Janša, szlovén miniszterelnök, a Tanács soros elnöke, valamint José Manuel Barroso az Európai Bizottság elnöke.
Diplomácia eseményekben sincs hiány ezen a héten. Észtország elnöke Brüsszelbe látogat, a parlament plenáris ülésén mond rövid beszédet. Az Európai Parlament elnöke Hans-Gert Pöttering kedden találkozik Aliaksandr Milinkevich belarusz ellenzéki vezetővel, aki 2006-ban elnyerte a Szaharov-díjat, pénteken pedig Osnabruckba látogat, hogy találkozzon Valdas Adamkus litván elnökkel.
A világpolitika eseményeit az Európai Parlament tisztviselői sem hagyhatják figyelmen kívül. Hans-Gert Pöttering, az EP elnöke hétfőn ad ki közleményt a gázai helyzetről, melyre reagálnak majd a frakciók vezetői is. Kedden a Terrorizmus elleni európai napon szólal fel Pöttering, majd szerdán a kolumbiai túszdráma lesz az elnöki beszéd témája. A parlament napirendjén szerepel Európa iraki szerepvállalása - a szerdai vitát követően csütörtökön szavaznak az elkészült jelentésről. Az USA-val kötött kétoldalú vízummegállapodások ügyéről hétfőn este vitázik az EP.
A légi utasok fokozottabb védelmét biztosító tervezetről - mely egységesíti a szabályokat a kézipoggyászok hatékonyabb átvilágítása és a repülőgépek biztonsági ellenőrzése terén - március 11-én szavaz az EP.
Várhatóan jóváhagyja a Parlament az Európai Innovációs és Technológia Intézet létrehozásáról szóló jogszabályt valamint az aktív időskort elősegítő információs technológiák kifejlesztését, mely utóbbi programra hét év alatt mintegy 300 millió euró jutna.
Gazdasági kérdésekben fontos események várhatók a héten. A közös agrárpolitika felülvizsgálatáról vitáznak a képviselők, valamint napirendre kerül a Tabajdi-jelentés a biogázról és a fenntartható mezőgazdaságról. A jelentés szerint jelentősen növelni lehetne a biogáztermelést az EU-ban. Ennek érdekében hatékonyságon alapuló támogatási rendszert vezetnének be a képviselők, és lebontanák a fejlesztések útját álló jogi és adminisztratív akadályokat. Az emelkedő tejárakra válaszul az Európai Bizottság április 1-jétől 2 százalékkal megemelné az EU-országokra eső tejkvótákat. Az EP konzultációs eljárásban mond véleményt a héten. Az EP szakbizottsága a gázolaj unió-szerte előírt minimális adómértékét addig, de csak addig emelné, hogy az elérje az ólommentes benzinre kivetett hasonló adó szintjét. A további adóemeléseket azonban korlátoznák a legmagasabb adókat alkalmazó tagállamokban.
Ezen a héten az Európai Parlament Strasbourgban tartja plenáris üléseit.