fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szervezetlen védekezés
2008. március 12., 07:55
Nehéz dolog a vasárnapi bizonyítványt úgy megmagyaráznia a kormánynak, hogy a háromszoros bukás tulajdonképpen nem a koalíció vereségét jelenti.

Kétségbeesett kísérleteknek voltunk tanúi tegnap is. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter például bejelentette, hogy az egészségbiztosítási törvény kapcsán erősíteni akarják a kommunikációt. Szerinte ugyanis nem azért voksoltak hárommillióan a reformcsomag intézkedései ellen, mert azok elhibázottak lettek volna, hanem az elégtelen magyarázatok következtében. A kommunikációt kell javítani! Erre lesz majd költségvetési pénz - csak a vizitdíjak pótlásának nincs fedezete.

A "rugalmas visszavonulás" megannyi veretes érve közül egyébként is kiemelkednek az egészségügyi tárca vezetőjének megállapításai. Horváth Ágnes a parlamentben kilátásba helyezte: szakmai párbeszédet kezdeményez arról, hogy a társadalombiztosítás keretei között miként tudják enyhíteni a népszavazás eredménye miatt keletkező károkat. Most már szükségessé vált a szakmai egyeztetés? Vajon amikor a közfelháborodást kiváltó "reformintézkedéseket" készítették elő, miért nem alakult ki párbeszéd a kormányzat és a szakmai szervezetek között? Hiszen az egyeztetések súlyos társadalmi konfliktusokat előzhettek volna meg - talán referendumra sem lett volna szükség. Tegnap ugyancsak a parlamentben hangzott el: a népszavazás előtti hónapokban a miniszter a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal egyetlen ülésére sem jött el, hogy egyeztessen az ottlevőkkel.

A párbeszéd hiányát a döntés-előkészítésben Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője tegnap szintén elismerte, és ígéretet tett arra, hogy a kormány az eddiginél több egyeztetést tart majd az egészségügyben és a felsőoktatásban dolgozókkal. Az SZDSZ elnöke viszont ellentámadással is próbálkozott: kerek perec kijelentette, hogy pártja nem ért egyet a népszavazáson igennel voksoló többséggel. Demokráciában egészen megdöbbentő Kóka János megállapítása, hiszen Brecht már félszáz évvel ezelőtt kimondta, hogy a népet nem lehet leváltani. Hogyan vehet részt az ország irányításában egy olyan párt, amely a népakarat igazságtartalmát megkérdőjelezi?

Nem tudjuk, meddig tart még a kormányzat szervezetlen védekezése a referendum következményeinek kivédése céljából. Az viszont biztos, hogy az ország szempontjából sokkal hasznosabb lenne, ha végre elismerné: ezt a politikát Magyarország lakossága egyértelműen visszautasította. És ha a koalíció politikusai maguktól nem értik meg ezt az alapigazságot, akkor biztosan léteznek még olyan alkotmányos eszközök, amelyek rádöbbentik őket valós helyzetükre.

(Magyar Hírlap)