- Ön szerint mit nem csinál jól az utódja, Csehák Judit, hogy a kórháztörvény előnyeiről nem tudja meggyőzni a társadalom többségét?
- Ezt a törvénymódosítást nem is lehet elfogadtatni. Nekem nagyon szokatlan, hogy egy szocialista párt nem a szociális igazságosság irányába ható, hanem profitorientált átalakulást tervez az egészségügyben: abból az illúzióból kiindulva, hogy majd rohan a magántőke és beleteszi a pénzét a betegellátásba.
A legnagyobb hiba szerintem abból adódik, hogy a népegészségügyi célok és a profitérdekeltség nem egyeztethető össze. Egy befektető ugyanis oda fogja tenni a pénzét, ahol a leggyorsabb megtérüléssel és a legnagyobb nyereséggel számolhat; így nem fogja érdekelni a betegségmegelőzés vagy az idősek ellátása. Az új politika a saját kardjába dől, ha végigviszi ezt a programot.
Mostanra bebizonyosodott, hogy a kórháztörvény politikai bukfenc, amelynek negatív hozadékát vállalnia kell a kormánynak - mondta Mikola István volt egészségügyi miniszter, aki Szakács Imre megyei elnök meghívására érkezett hétfőn Győrbe.
Cser Ágnessel közösek a célok
- Minisztersége idején harcot hirdetett a gyógyszerlobbival szemben. A törvénytervezet ellen most tiltakozó orvosok egy részét azonban - akik mellé ön is állt - épp a gyógyszergyártókkal kötött megállapodásuk motiválja az ellenállásban. Nem érez ellentmondást a korábbi és a mostani szerepe között?
- A miniszterségem idején a gyógyszergyártókkal kötött hároméves megállapodás korlátot szabott volna a cégek nyerészkedésének, csakhogy a kormányváltás során ezt a megállapodást azonnal felfüggesztették. A kamara ugyanazt mondja, amit én, csak sztaniolba csomagolva, és szerintem túl diplomatikusan. Nem tetszik a szakmának a profitorientált átalakulás, nem ért egyet a gyógyszergyártók tulajdonszerzésével és hiányolja az orvosok jogállásának törvénybe iktatását. Ezek mellé én is oda tudok állni.
- Meglepő volt az is, hogy a múlt szombati demonstráción együtt fényképezték le Cser Ágnessel, aki most szakszervezeti elnökként tüntetett a privatizáció ellen, a Horn-kormány idején azonban az egészségbiztosítási pénztár főigazgatója volt.
- Meg kell jegyeznem, Cser Ágnes nem volt rossz OEP-főigazgató. A baloldal jeles figurája, aki meglehetősen intelligens és elég okos ahhoz, hogy féltse a szakszervezet tagjait ettől az átalakulástól. Itt találkoznak az érdekeink, ezért nem lényeges, hogy a politikában nem vagyunk pályatársak.
Jobb lesz vagy rosszabb?
- Az embereket nem is a vita érdekli, hanem az, hogy ha mondjuk egy éven belül kórházba kerülnek, akkor a privatizált osztályon jobb vagy rosszabb ellátásban részesülnek-e. Ön szerint mi lesz?
- A kormányprogramban az szerepel, hogy az új gyógyító-diagnosztikus eljárásoknál már tíz-húsz százalékos önrésszel kell számolni. Egy bonyolult röntgenvizsgálat 100-150 ezer forintba kerül, bele lehet gondolni... Nem fog mindenki hozzájutni ezekhez a vizsgálatokhoz. A működtetés pedig sokkal drágább lesz: az a beteg, aki privát kórházba megy, fizetni fog - ne legyenek illúzióink -, akinek pedig erre nincs pénze, annak majd az állam gondoskodik az ellátásáról - a szegénykórházakban. Mélyen elutasítom ezt a társadalmi szakadékhoz és a szociális biztonság megrendüléséhez vezető politikát. Röviden: nem lesz jó a polgároknak.
Kisalföld