ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Európának lelke is van

A néhai pápa híres üzenete - Ne féljetek! - azt is jelenti, hogy legyetek szabad emberek, hiszen ebben rejlik az erőtök - mondta II. János Pál egykori titkára, Stanislaw Dziwisz krakkói bíboros érsek.
Létrehozva: 2008. március 13., 07:52 | Utoljára frissítve: 2008. március 13., 08:01
nyomtat küld

- II. János Pál pápa erejét jelzi, hogy a lengyel sajtó az 1978 után született fiatalokat II. János Pál pápa nemzedékének nevezi. Vajon mi ad ma erőt nekik?

- A fiatalok szerte a világon az értékeket keresik, az igazságot, a jóságot és a szépséget. II. János Pál pápa személyében megtalálták azt az embert, aki mindezeket hitelesen képviselte. Emlékezetesek a pápa halála előtti napok, amikor fiatalok töltötték meg a Szent Péter teret. Imádkoztak, énekeltek érte - ez a pápa szobájába is behallatszott, és örömmel töltötte el. Ezt mondta: "Kerestelek benneteket. Most ti jöttetek el hozzám. Köszönöm nektek!" A fiatalok teljesítették a szentatya végrendeletét, ők gondozzák az örökségét, II. János Pál pápa követeivé lettek.

- II. János Pál pápa első lengyelországi zarándoklata előtt, 1979-ben a néhai szovjet pártfőtitkár, Leonyid Brezsnyev nemtetszésének adott hangot. Azt mondta, a tervezett látogatás nem helyénvaló egy kommunista országban.

- Brezsnyev határozottan meg akarta akadályozni, hogy II. János Pál Lengyelországba jöjjön. Ez azonban akkora feszültséghez vezethetett volna a lengyel társadalomban, hogy az egyértelmű tiltást nem merték kockáztatni. A második lengyelországi zarándoklatot talán még nehezebb körülmények között tette, hiszen 1981. december 13-án hadiállapotot vezettek be. Éppen emiatt maradt el az 1982 augusztusára tervezett látogatás, és csak egy évvel később, 1983-ban valósult meg. Emlékszem, akkoriban élénk viták zajlottak arról, hogy találkozhat-e a pápa az ellenzéki Szolidaritás mozgalom vezérével, Lech Walesával. Végül Jaruzelski tábornok beleegyezett, de egy olyan, "gondosan előkészített" teremben tették lehetővé, ahol könnyen rekonstruálni lehetett volna a beszélgetés tartalmát. Amikor II. János Pál belépett a terembe, és körülnézett, rögtön kétségei támadtak. Karon fogta Walesát, kikísérte a folyosóra, ahol "biztonságosan" szót tudtak váltani egymással.

- Amikor azon tűnődünk, milyen lelki folyamatok roppantották össze Közép-Európában a szovjet uralmat, akkor önkéntelenül is II. János Pál jut az eszünkbe - mondta az egykori német kancellár, Helmut Kohl. Ön hogyan látja a rendszerváltozásokban játszott szerepét?

- Amikor pápának választották, még létezett a két blokk, amikor pedig eltávozott, már nem volt vasfüggöny, megbukott a kommunizmus. Ebben döntő szerepe volt a szentatyának is, hiszen mindig az egyén objektív és erkölcsi szabadságáról beszélt. Részben ezek a mondatok és a bennük rejlő erő szabadították meg Európát a totalitárius rendszertől.

- Az 1989 előtti időszakot nem sikerült teljes mértékben lezárni. Éppen egy éve újult ki a vita a lengyel katolikus egyházban a papok átvilágításáról. Szükségük van erre, hogy hitelesek tudjanak maradni?

- Az átvilágítás a kommunista rendszer egyik fájdalmas öröksége, amely a pillanatnyi gyengeségről vagy éppen árulásról rántja le a leplet. Tudatlan és védtelen áldozatokat is érint, megaláz. Manapság sokszor az alapvető igazságok és tények megkerülésével vitatkoznak a kérdésről, ráadásul mellőzik a történelmi hitelességet. Sajnálatos, hogy az átvilágítás sokszor nem a teljes, csupán a részleges igazság keresésére törekszik, így mély sebeket okoz, és félretájékoztatja a társadalmat. Egyikünk sem lehet bírája a másik embernek vagy éppen paptársának. Mindenki Istennek tartozik elszámolni bűneivel és gyengeségeivel.

- Milyen felelőssége van a keresztény értelmiségnek Európa jövőjének formálásában?

- A keresztények nem bújhatnak ki a jövő formálásának felelőssége alól, és nyíltan ki kell állniuk a keresztény értékek képviselete mellett. Európának szüksége van a lélekre is. Az egyház támogatja az európai integrációs folyamatokat, de ez nem csak arra korlátozódik, hogy fölhívja a figyelmet a társadalom mai kihívásaira. Egyúttal szüntelenül emlékeztet Európa keresztény gyökerére és értékeire.

Négy évtized szolgálat

Stanislaw Dziwisz, Krakkó bíboros érseke 1939-ben született, és harminckilenc éven keresztül II. János Pál pápa személyi titkáraként dolgozott. Krakkó egykori érseke, Karol Wojtyla 1963-ban szentelte pappá Dziwiszt, három évvel később pedig titkárává fogadta. Wojtylát 1978-ban választották Róma püspökévé, a Vatikánba Stanislaw Dziwisz is követte, s mindvégig legbizalmasabb segítője maradt: a pápának mind a száznégy zarándoklatán vele volt, és ő fogta II. János Pál kezét halálos ágyán is. Stanislaw Dziwisz három éve Krakkó érseke. XVI. Benedek pápa 2005. június 3-án nevezte ki arra a posztra, amelyet korábban II. János Pál pápa is betöltött. Egy éve jelent meg Tanúságtétel című visszaemlékezése, amely a II. János Pál szolgálatában töltött harminckilenc évnek állít emléket.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések