ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Bukott a hazugság politikája

A népszavazás után Orbán Viktor volt a vendége az Echo Tv Tabuk nélkül című műsorának. A Fidesz-elnök Obersovszky Péternek egyebek mellett kifejtette: az emberek nem fogadják el, hogy fölrúgják a velük kötött megállapodást, a kormányzat kioktassa, lekezelje őket.
Létrehozva: 2008. március 15., 10:52
nyomtat küld

- Ön úgy fogalmazott, hogy itt a magyar emberek győztek, a kormány veszített. Ugyanakkor Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, hogy nem ért egyet az emberek többségének döntésével.

- Én arra biztattam a polgármestereinket, hogy, ahol lehet, már április 1-je előtt segítsék hozzá az egészségügyi intézményeket a vizitdíj-lázálom befejezéséhez, és azonnal szerezzenek érvényt a népakaratnak. Nagyon megkönnyebbültem, mert komoly kétségek voltak a magyar demokrácia jövőjét illetően. Rosszabb pillanataimban úgy éreztem, lassacskán a demokrácia már csak a politikusoknak, azon belül is csak egyes csoportoknak fontos, az emberek egyre inkább kiábrándulnak belőle. Nekünk a rendszerváltáskor megszületett demokrácia minden fogyatékosságával együtt mégis a saját gyerekünk. Ami az elmúlt néhány évben történt Magyarországon, kiábrándító. Olyan eszközökkel is sikert lehetett elérni a politikában, amelyek a demokrácia szellemétől idegenek: adatok eltitkolása, hazugság, hamisítás és így tovább. Most megerősödött bennem a gondolat, hogy világos öröksége van a rendszerváltásnak, amely nem csak a múlthoz, a jövőhöz is tartozik. A hazugság, a manipuláció lett a vesztes politika.

- Ön meghirdette az új többség politikáját, de azért azt lehetett tudni, hogy amíg nincs megmérettetés, addig ebben csak hinni lehet.

- Most nem a Fidesz mögött jött létre az Új többség. Van egy új többség, amely keresi a politikai képviseletét. Most a Fidesz tűnik alkalmasnak arra, hogy az új többség akaratát, szándékát, értékeit megtestesítse, kifejezze és képviselje, de én a két dolgot elválasztanám egymástól. Magyarországon kiderült, hogy sok millió ember ragaszkodik a demokráciához, ragaszkodik ahhoz, hogy a választott vezetők azt tegyék, amire felhatalmazást kaptak, és nem fogadják el a gazdasági hibák miatti pénzbehajtást.

- A társadalom nagy többsége kinyilvánított valamiféle akaratot, de mi az üzenet a közeljövőt tekintve az önök számára?

- Várjunk ezzel, mert sok mindent tanultunk még ebből a népszavazásból. Az egyik, hogy óvatosan kell bánni azzal, ki a baloldali meg a jobboldali. Vannak elkötelezett választók, de azért nálunk a legtöbb ember, amikor dönt, a saját élete lehetőségeit mérlegeli. A mostani kormány valamit alapvetően félreért. Azt gondolja, Magyarországon nagyon erős a bal- és jobboldali megosztottság. Tévednek. Ha húsba vágó kérdések merülnek föl, akkor az emberek nem fogadják el, hogy fölrúgják a velük kötött megállapodást, a kormányzat kioktassa, lekezelje őket.

- Van változtatni akarás a társadalomban, és ennek most az önök csapata a motorja. Hogyan lehet fönntartani az emberek elkötelezettségét és aktivitását?

- A jövőt illetően három dolgot üzentek az emberek. Az első, hogy vége a hazugságra építő politikának. A második, hogy nem fogadják el a kirekesztő kormányzást. Tehát azt, hogy az egészségügyi rendszer átalakításakor senkit nem vontak, vonnak be elképzeléseik megtárgyalásába. A harmadik dolog, hogy a szociális biztonság előfeltétele a versenyképességnek, és hogyha az emberek szociális biztonsága megrendül, nem lesznek versenyképesek sem.

- Azt mondták, hogy az igenekkel Magyarország a múltra szavaz, a kapitalizmus érvényes modellje nem ez.

- Amikor a milliárdosok azt mondják, hogy háromszáz forint csekélység, akkor csak azt bizonyítják, hogy nem tudják, milyen országban élnek. Azt a szót kellene megérteniük, hogy nincs. Háromszáz forint azért sok, mert Magyarországon százezreknek nem áll rendelkezésére. A negyedmilliót meghaladja azoknak a nyugdíjasoknak a száma, akik kevesebb, mint huszonötezer forintból élnek havonta. Vasárnap a középosztály is hajlandó volt arra, hogy a háromszáz forint hiányától szenvedő embereket megtámogassa. Számomra, amíg élek, március 9. az önbecsülés napja marad. A magyarok azt mondták: azért akármit nem lehet lenyomni a torkunkon.

- Hogyan értékeli azt, hogy a kormánykoalíció keményen kritizálta az Alkotmánybíróságot, mert az döntésével lehetővé tette a népszavazást?

- Meglepett. Szerintem nem jó ötlet, méltatlan is az országhoz. Tehát továbbra is makacsul hajtogatni azt, amit a kampányban hajtogattak. Az a lényeg, hogy a nép, az ellenzék, a sajtó, az Alkotmánybíróság, mindenki szembe megy a nép boldogítására fölesküdött kormánnyal. Lélektanilag túl kell ezen jutni, mert ebben a lelkiállapotban nem lehet kormányozni.

- Ön azt mondta, hogy tulajdonképpen az emberek most véleményt mondtak az egészségbiztosítás átalakításáról is, s ezt úgy érzékeltette: minek kétszer sorba állni a nyaklevesért. Mit gondol, kitart a kormány vagy meghátrál?

- Mondom, le kell higgadniuk, meg kell érteniük a helyzetet, és utána kell ésszerű döntést hozni. A társadalombiztosítás privatizálását és az arról szóló törvényjavaslat vitáját rendkívüli társadalmi érdeklődés kísérte. Mindenki megszólalt, a civilek, szakmai szervezetek, a politika. A köztársasági elnök visszaküldte. Ennél világosabban aligha lehet kifejezni, hogy a társadalom ezt a törvényt nem fogadja el. Már az is hiba volt, hogy nem engedték, hogy a három kérdéssel együtt menjen népszavazásra. Most tényleg: miért kell kétszer sorba állni? Világos, hogy ha így mennek tovább a dolgok, akkor valamikor szeptember-október tájékán lesz egy civilek, az Albert házaspár által kezdeményezett népszavazás, amelynek végeredményét persze nem tudjuk, de hát valamit csak üzen a mostani. Miért kell a kormánynak elköltenie több milliárd forintot, megvívni egy, úgy tűnik, vereségre ítélt harcot? Nem egyszerűbb azt mondani: megértettük a népszavazás üzenetét? Ez lenne a racionális kormányzati magatartás, de hát kiütésből nehéz fölállni.

- Amikor megtudtam, milyen óriási a részvétel és mi a várható végeredmény, azt hittem, Gyurcsány Ferenc azt mondja: a társadalom kifejezte, hogy én nem tetszem neki, és megnevezem az utódomat.

- Hogy a népszavazásnak lesznek-e a szocialista párton belül következményei, annak megítélésére nem én vagyok az alkalmas alany. Mindenesetre a rossz kormányzás átok és csapás mindannyiunkon, az összes magyar emberen, de ezen túlmenően azért a baloldal jövője történelmileg nyitott kérdés. És nyitott a magyar baloldal jövője. De én ebben a vitában nem szeretnék részt venni.

- Ha igaz, amit az elemzők mondanak, hogy a miniszterelnök béna kacsa, akkor nincs az a párt, amelyik jó eséllyel nekimegy az újabb népszavazásnak.

- Ezt mondom én is.

- Utána pedig rögtön itt a 2010-es választás. Van forgatókönyvük?

- Szeretnék mindenkit megnyugtatni, a teljes magyar közvéleményt, hogy nem következhet be olyan belpolitikai fejlemény, amelyre a Fidesznek ne lenne olyan válasza, ami az ország érdekét szolgálja. Tele vagyunk erővel, energiával, hogy az ország érdekében végre valamit tehessünk.

(magyarhirlap.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések