FIDESZ.HU > Hírek > Zöld |
Nyomtatás Ablak bezárása |
G20 és a globális klímaterv
|
|
Az üvegházhatást okozó gázok legjelentősebb kibocsátó államai, a G20 csoport tagjai tokiói ülésükön a hétvégén úgy nyilatkoztak, támogatnának egy, az ENSZ-égisze alatt futó megállapodást a globális klímaváltozás ellen. |
|
Létrehozva: 2008. március 17., 14:01 |
A G20 államok - köztük a két legnagyobb szennyező, az Egyesült Államok és Kína, valamint Brazília, Indonézia és Dél-Afrika - háromnapos tanácskozást tartottak Tokióban a kérdésről. A találkozó, amelyet örvendetesen jó légkörűnek minősítettek a megfigyelők, jó alapot teremthet a Bangkokban március 31. és április 4. között megrendezendő, ENSZ-szervezésű globális klímatalálkozónak.
Ugyanakkor a résztvevők többsége nem értett egyet a házigazda Japán azon javaslatával, hogy az egyes ipari ágakra lebontva írjanak alá rövid távú kibocsátási célokat, amelyek összessége adná ki a nemzeti célkitűzéseket. Néhány hónapja Bali szigetén csaknem kétszáz állam állapodott meg abban, hogy 2009 végéig új egyezményt dolgoznak ki a kiotói klímavédelmi jegyzőkönyv helyett: ennek értelmében 2013-tól már az összes államnak csökkentenie kellene üvegházhatást okozó gázkibocsátását, miközben a kiotói megállapodást éppen a legnagyobb szennyezők nem írták alá, vagy nem ratifikálták.
A Balin tavaly decemberben rendezett kéthetes konferencia végén, miután az Egyesült Államok feladta ellenkezését, megállapodtak abban, hogy a kétévesre tervezett egyeztetések végén - az elképzelés szerint egy 2009 év végi koppenhágai ENSZ-értekezletre - véglegesítik az új dokumentum szövegét. Az egyezmény felválthatná a kérdéskörben jelenleg érvényben lévő, de csak 37 - együttesen is mindössze a világ országaiban a levegőbe kerülő összes üvegházhatású gáz kibocsátásának a harmadáért felelős - ipari állam által elfogadott kiotói jegyzőkönyvet.