FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Fenyegetettség
|
|
Ne áltassuk magunkat: ami begyűrűzik, az begyűrűzik. Miután a hetvenes évek olajárrobbanását sem tudta az akkori kormány megfékezni Hegyeshalomnál, a mostani pénzügyi krízist sem tudja majd. |
|
Létrehozva: 2008. március 19., 07:38 |
A kialakult helyzetet pedig nem lehet bagatellizálni. Sőt nagyon is oda kell rá figyelni! Különösen azért, mert az Egyesült Államokból tavaly nyáron kiindult hitelpiaci válság mára recesszióba juttatta a világ legerősebb gazdaságát, az amerikai nagy belső piacot.
Mi közünk van nekünk Amerikához? Hála az égnek, egyre több. És ezt még recesszió idején is örömhírként könyvelhetjük el. A magyar gazdaság úgynevezett világpiaci kitettsége a legnagyobb a kelet-közép-európai régióban, vagyis több szállal kötődünk a nemzetközi folyamatokhoz, mint azt az első pillantásra gondolnánk. Gazdaságunk fő felvevőpiaca Nyugat-Európa. Berlinnek, Párizsnak, Londonnak és Rómának pedig az Egyesült Államok. Az óra körbejár. S ez így van intézményi szinten is. Tagjai vagyunk a NATO-nak, az Európai Uniónak, a nyugati tagságnak pedig ára van. Akkor mi is jól járunk, amikor fut a szekér, viszont másoknál jobban megszenvedjük, amikor alacsonyabb fordulatszámon pörög a motor.
Nem lehet azonban széttárt karral várni a begyűrűző recessziót. Egy erős belső gazdaság tompíthatja a külső, negatív hatásokat. Sajnos a magyar gazdaság erőssége nem ebben rejlik, hanem éppenséggel a fönt részletezett kiviteli ágazatban. Nincs ugyanis bázisa a magyar gazdaságnak. Pont az a szegmens - a hazai kis- és közepes vállalatok köre - gyenge, amely mentőövet dobhatna ilyenkor a gazdasági növekedésnek. Alacsony a háztartások megtakarítási hajlandósága is, a reálkereset és így a belföldi vásárlóerő pedig folyamatosan csökken. Továbbá azért sem lehet erős a magyar gazdaság, mert az állam túl sokat von el tőle közteher címén. Az úgynevezett állami újraelosztás mértéke itt a legmagasabb Európában.
Ám a legnagyobb problémát nem az Egyesült Államokból kiindult pénzügyi krízis jelenti a számunkra, hanem az MSZP-SZDSZ-kormány elmúlt időszakban folytatott gazdaságpolitikája. A félretervezett költségvetés, a kivetett többletadók és illetékek, illetve a reformra keresztelt átfogó megszorító csomag. Utóbbi mellesleg mit sem javított Magyarország hitelességén. Sőt a legfrissebb híradások szerint hazánk további leértékelése várható a hitelminősítők, a befektetők részéről. A kormány eközben fenyegetettségre hivatkozik. A miniszterelnök szerint a népszavazás hatalmas gazdasági károkat okoz majd az országnak, amiért az ellenzék a felelős.
Pedig mindenki tudja, hogy költségvetést-államháztartást érintő ügyekben nem lehet népszavazni.
A válság pedig referendum idején is begyűrűzik.