- Túl vagyunk a népszavazáson, túl vagyunk a március 15-i ünnepen. Továbbra is tartja magát az a kormányzati kommunikáció, hogy tulajdonképpen a rossz kérdések tehetnek mindenről, és az ellenzék felelőtlensége.
- Szerintem nem kell azt magyarázni, és nem kell odafigyelni. A rendszerváltás óta a mi ügyeinkben ez az első társadalmi népszavazás, tehát ami nem a NATO-ról, az EU-ról, a határon túliakról, hanem rólunk, illetve a mi jövőre vonatkozó választásunkról szól. Arról, hogy milyen jövőt akarunk magunknak. Mindenkinek adunk esélyt közfeladatként közpénzből - gyereknek, betegnek, rászorulónak -, vagy pedig olyat, ahol akinek már van mindene, annak még több lesz, a többi pedig lezuhan a harmadik világba.
- Folyamatosan azt hallani, hogy a múltra szavaztak az emberek.
- Kit érdekel, mit kommunikálnak, amikor az ország nagyobbik része vette magának a fáradságot, hogy végiggondolja azt, mit akar. Moszkvában van a legtöbb Rolls-Royce, Moszkvától néhány száz kilométerre pedig éhen halnak emberek. Egyébként ezen a két területen speciel a szocializmus is ugyanúgy magáévá tette, mint a nyugat-európai szociáldemokraták és mindenki, hogy a tudásalapú mobilitás, valamint az egészségügy társadalmasítása a második világháború utáni fejlődés legnagyobb vívmánya.
- A miniszterelnök továbbra is a helyén van, ráadásul a népet okolja, dacoskodni tud, és pillanatnyilag megy a vibrálás.
- Erre már Brechtnek volt egy nagy mondása a keletnémet munkáslázadások leverése után: a kormány elégedetlen a néppel, ezért leváltja a népet. Ez egy kemény diktatúrában megy, de ahhoz itt kellene lenniük a szovjet csapatoknak.
- Történelmi mélyponton a szocialisták, lassan eljutnak odáig, ahonnan Horn Gyula kihozta őket.
- Meggyőződésem, hogy megpróbálnak lépni, de ha ezt nem elég gyorsan teszik, az MDF sorsára jutnak.
- Elképesztő lendületet vett a különböző civil- és érdekvédelmi szervezetek öntevékenysége és szerveződése. Hogyan értékeli ezt?
- Felébredt a magyar társadalom, mert rájött, hogy meg tudja magát szervezni. Mindig is azt mondtam, a magyar társadalommal semmi probléma nincs, a magyar politikai elittel volt probléma, például hogy egy tizenkilencedik századi képviseleti modellt védett. A jövőnket hosszú távon meghatározó kérdéseket nem adhatjuk át senkinek. Csak ilyen sokáig tartott, amíg a politika - legalábbis az ellenzék vezető pártja - megértette ezt az igényt, és az élére állt.
- Az az érv, hogy Nyugat-Európában teljesen szokatlan és ismeretlen formában volt föltéve a népszavazás, megáll a lábán?
- Ugyan, menjenek a fenébe! Nyugat-Európában mindenütt lehet népszavazást csinálni. A svájci parlament két képviselője volt itt március 15-én, és a következőt mondták el: náluk nemcsak hogy lehet költségvetési tételekről népszavazást tartani, hanem bizonyos nagyságú összeg, valamilyen hosszú távú befektetésre felhasználandó összeg odaítélése előtt kötelező is. És ez a normális.
- A kormánypártok duzzognak, nem tudják elfogadni, hogy az emberek mást akarnak.
- Ez nem duzzogás. Nagyon szeretem még a duzzogó óvodást is, ne hasonlítsuk hozzá őket! Tessék megnézni filmeket, vagy olvasni irodalmat a bukott diktátorokról, azok viselkednek így. Nem lehet ilyen Nyugat-Európában, ez egy példa nélküli modell. Arról van szó, hogy demokratikus intézményi keretek között államcsíny folyik.
- Pikáns...
- Na, de amire senki nem gondolt - én aztán végképp nem -, hogy ahol már megtörtént a demokratikus átalakulás, ott előfordulhat, hogy a tényleg a nyugati normáknak megfelelő intézményrendszeren belül van egy olyan politikai cselekvési típus - méghozzá azok részéről, akik a hatalmat gyakorolják, és ahogy megszerzik, ugye, a második menetben -, ami tulajdonképpen egy permanens államcsíny. Ennek vetnek most véget a magyar állampolgárok. Ennek van vége. Gyurcsány Ferencet vagy akárkit úgy fognak leváltani, ahogy egy demokratikus
jogállamban illik.