fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kormányzati paranoia és valós veszélyek
2008. március 25., 08:01
A jogállamiság alapjai rendülnek meg, amikor egy kormány úgy használja a rendőrséget, mint magánhadsereget, propagandáját pedig egy párt szolgálatába állítja - mondta Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke Obersovszky Péternek az Echo Tv Tabuk nélkül című műsorában.

- Március tizenötödike nagyobb részében az emberek tudtak ünnepelni, ha akartak. Ám nyomasztó volt a rendőri készültség, a fenyegetettségérzés. Mit mondtak erről a külföldi megfigyelők?

- Az aránytalanságot és a félelemkeltést tették szóvá. Fontos különválasztani azt, ami este történt, attól, ami napközben. Nyilvánvaló most már, ki az a száz-százötven-kétszáz ember, aki úgy gondolja, a kormány elleni tiltakozását meg talán a világgal való elégedetlenségét úgy fejezi ki, hogy nekimegy a rendőröknek vagy olyan dolgokat tesz, amelyek alapvetően jogellenesek. Ez egy körülhatárolható, azonosítható csoport. Azt gondolom, békés úton is meg lehet fékezni. Ehhez nem kell hajnaltól este nyolcig az a fajta több ezres rendőri jelenlét, ami a kisgyermekes édesanyákra, nagymamákra, békés polgárokra bizony elidegenítően hat a nemzeti ünnepen az összes kordonnal, ami a városban teljesen fölösleges volt.

- Akik a délutáni Fidesz-nagygyűlésre igyekeztek, a megközelítési útvonalak számos pontján láttak felsorakozott, bevetési ruhába öltözött rendőröket. Ezek nem egyszerűen rendőrök voltak, hanem testvédőbe, plexipajzzsal, oszlatásra kiképzett speciális alakulatok. Indokolta ezt valami?

- A rendőrség meg a kormány a saját paranoiájának esett áldozatul, mert mindenáron próbálják évek óta most már a legnagyobb ellenzéki pártot egyfajta agresszív, randalírozó színben föltüntetni, miközben teljesen nyilvánvaló, hogy Fidesz-rendezvényen soha semmifajta rendbontás nem volt - magától. Ha nem voltak provokátorok, meg ha nem voltak rendőrök, akik ezeket a provokátorokat beleterelték a tömegbe.

- Mit mondtak a rendőrök? Az önök védelmében kell ez a készültség?

- Hogyne, hát mindig a mi érdekünkben cselekszenek a rendőrök, nem? Ezt most persze ironikusan mondom, de alapvetően azt, hogy rendelkezésre álltak a rendőri erők, nem tartottam problémának, viszont a biztonsági magáncégek eljárását igen. Tehát azt, hogy személyi motozást végezzenek a Miniszterelnöki Hivatallal szerződéses kapcsolatban álló biztonsági cégek. Bízom benne, hogy ezt az adatvédelmi biztos, illetve az állampolgári jogok országgyűlési biztosa megfelelően ki fogja vizsgálni. Az alapprobléma, hogy ez lett március tizenötödikéből. Egyre mélyebbre jutunk, részben ezzel az elrettentéssel. Tényleg nagyon sok békés polgárnak az jut eszébe ezek után, hogy inkább elhagyja Budapestet az ünnepen. Ezt tartom tragikusnak, mert ez a rendszerváltozás előtti állapotokat hozza vissza. A nemzetközi megfigyelők is visszaigazolták, hogy a mi rendezvényünkön békés, fölszabadult emberek voltak, akik természetesen örültek annak, hogy győztünk. A népszavazás ugyanis nagyon-nagyon fontos dolog volt, számtalan embert megnyugtatott, hogy alkotmányosan is van lehetőség kifejezni azt, hogy nem értünk egyet azzal, ami ebben az országban folyik, amit a kormányzat tesz az emberekkel, és hogy van egy következő lépés.

- A népszavazás tehát szerepet játszott abban, hogy alapvetően békés hangvételű volt az ünnep?

- Valakinek az az érdeke, hogy a provokátoroknak teret adjon, és akkor ott erős emberként fölléphessen, hogy na, mi azért megvédünk majd titeket. Ez sajnos egy olyan forgatókönyv, ami gyanúra adhat okot.

- Valóban ennyire tehetetlen a rendőrség és a titkosszolgálat?

- Tudja, kik ostromolták meg a tévészékházat, és kinek kellett volna megvédeni, és miért nem védték meg?

- Nem. Miként azt sem tudom, kik lőttek a rendőrpalotára.

- Pontosan. És számos ilyen történet van. Ez az egész egy olyan cirkusz, amit nevetségesnek tartanék akkor, ha nem lenne nagyon masszív politikai célja, hogy az emberek figyelmét elterelje arról, ami igazán veszélyes Magyarország biztonságára és stabilitására. És ez az úgynevezett egészségügyi reform, a hatalmas korrupció meg az a mérhetetlen arrogancia, ahogyan viselkednek velünk.

- Nem lehet, hogy ez a politikai törekvés kifullad?

- Túl sok pénz van ebben ahhoz, hogy kifulladjon. Arcátlanság, ahogyan milliárdokat ölnek bele ezekbe a dolgokba. Erre megy el az adófizetők pénze, és ebből, úgy látszik, mégiscsak van bőven. A magyarországi adóterhek Európában csaknem a legmagasabbak, s ebből nagyon vidáman költ a kormány. Gondoljon a népszavazási kampányra, micsoda médiahadsereg állt föl a kormány pozíciója mellett. A jogállamiság alapjai rendülnek meg, amikor a kormány próbálja úgy használni a rendőrséget, mint magánhadsereget, propagandáját pedig egy párt szolgálatába állítja.

(Magyar Hírlap, echotv.hu)