fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tarlós: lázad a baloldal
2008. március 26., 09:33
Nálunk szedik a legmagasabb adókat, mi fizetjük a legmagasabb járulékokat, és a Medgyessy-, valamint a Gyurcsány-kormány több hitelt vett lel hat év alatt, mint a Kádár-kormányok harminckét év alatt. A miniszterelnök ilyen körülmények között azzal hecceli az embereket, hogy a népszavazás kezdeményezői vették ki az orvosok zsebéből a pénzt. Ez az állítás közönséges gazság — mondta a Demokratának Tarlós István, a népszavazás kampányának politikai irányítója.

- A polgári oldalon egyértelmű sikerként értékelik a népszavazást: Magyarország győzött. Ki vagy mi felett aratott győzelmet Magyarország?

- Azért is győzött a népszavazás, mert sokkal több történt, mint a Fidesz-tábor mozgósítása. Több mint egymillió olyan polgár is átszavazott, akik eddig nem voksoltak a jelenlegi ellenzékre. Az egész ország győzött, mert az embereknek nem kell kétszer fizetni olyan szolgáltatásért, amely alanyi jogon járna. A népszavazás azt harcolta ki, hogy ne a lakosságnak kelljen kétszer fizetni, hanem a kormány teljesítse alkotmányos kötelezettségét, és helyezze vissza a rendszerbe azt a pénzt, amit Gyurcsány Ferenc és kormánya vett ki. Úgy tűnik, a miniszterelnöknek nem áll szándékában teljesíteni a nép parancsát. A kormányzat megpróbálja kiüresíteni a népszavazás eredményét, nevetséges bosszúkon töri a fejét. Most kitalálták, hogy a házi gyermekorvosoktól vesznek el pénzeket. A kampányban soha nem mondtam ilyet, de aki 3,3 millió polgár szavazatát komolytalannak veszi, azt demokráciákban tényleg el szokták zavarni.

- "Elég riasztó, hogy 1848 után 160 évvel a nem adózunk, azazhogy a nem fizetünk gondolatával és politikai szándékával még mindig lehet sikert elérni", mondta Demszky Gábor március 15-i beszédében. Ehhez mit szól?

- Ez a fékevesztett szabadelvű önérzet szenilis csapongása. Aminek mellesleg a tények ellentmondanak. Az ingyenesség, a szocializmussal való rémisztgetés a liberálisok utolsó kicsorbult fegyvere. Azt meglátni, hogy a késő Kádár-korban bizonyos közellátási szegmensek stabilitása, például az egészségügyé jelentősebb volt, az nem kádárizmus, hanem realizmus. A liberálisok ideológiája és az általam alattomosnak tartott politikai gyakorlatuk legalább olyan messze van a baloldaltól, mint a konzervatív értékektől. Amit Demszky Gáborék ingyenességnek csúfolnak, az valójában a társadalmi szolidaritás. Ezt akarják megszüntetni olyan területen, ahol annak elsődlegességet kellene élveznie. A liberálisok az embertelen szabad versenyt akarják rákényszeríteni a társadalom olyan szegmenseire, amelyek eddig még szüzek voltak ebből a szempontból. Azt mondják, minden magántulajdon jobb bármely köztulajdonnál. Azzal, hogy a profitérdekeltséget beviszik a rendszerbe, megszüntetik a kórházak önállóságát, kiszolgáltatják az egészségügyet a magánszférának. Amerikában most pontosan ez ellen kampányolnak az elnökjelöltek.

- A kormánypártiak azt hangoztatják, hogy a népszavazással a Fidesz vette ki a vizitdíjat az orvosok zsebéből. Egyetért ezzel?

- Csak a miniszterelnök és az egészség ügyi miniszter fogalmaz így, nem a kormánypártiak egésze. Sőt a baloldaliak egyre inkább érzik, hogy a miniszterelnök nem baloldali, hanem neoliberális. Nyilvánvaló, hogy a pénz benne volt a rendszerben, és a kormány vette ki. Ha nem teszik vissza a pénzt, akkor szembemennek a népakarattal és az alkotmánnyal is. A kormánynak alkotmányos kötelessége gondoskodni az elégséges egészségügyi ellátásról. Másfelől a miniszterelnököt nem kötelezte semmi arra hogy már április elsejétől eltörölje a díjakat, hiszen a népszavazás kérdései 2009. január elsejétől szólnak. A miniszterelnöknek persze az sem tetszik, hogy az ellenzék a privatizálásra kiszemelt cégnél, a Szerencsejáték Zrt.-nél találta meg a forrásokat. De milyen baloldali politika az, hogy inkább privatizálják a Szerencsejáték Zrt.-t, mintsem annak hasznából támogassák az egészségügyet? 3,3 millió ember arra utasította a kormányzatot, hogy tegyék vissza a pénzt a rendszerbe. Gyurcsány Ferencnek be kellene látni, nem a Fidesztől kapott parancsot erre, hanem 3,3 millió embertől. Ha neki ennyi ember akarata kevés, ha a szavazástól távolmaradókat ellenszavazóknak tekinti, akkor e torz logika szerint Magyarország nem tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak, sőt Gyurcsány Ferenc sem miniszterelnök.

- Az utóbbi tetszik... Úgy tudjuk egyébként, hogy a költségvetés egy ezrelékéről, 21,5 milliárd forintról van szó, miközben olyan költséges beruházásokat erőltetnek a fővárosban, minta négyes metró, amelynek a költsége már 600 milliárdnál tart.

- Kétségtelen, hogy a költségvetésnek ez a tétel nem nagy pénz egy olyan országban, ahol a GDP-nek sokkal kevesebb hányadát fordítják egészségügyre, mint az uniós átlag, holott a magyar nép egészségi állapota és életkilátásai a legrosszabbak közé tartoznak. Uniós pénzügyi statisztikák kimutatták, hogy 2002-ben, amikor a jelenlegi kormánykoalíció átvette a hatalmat, Magyarország listavezető volt az unióhoz csatlakozó országok körében. A hatéves baloldali kormányzás alatt listavezetőkből sereghajtókká váltunk. Az euró bevezetése az unió által prognosztizált 2008-ról 2015-re tolódott ki. Nálunk szedik a legmagasabb adókat, mi fizetjük a legmagasabb járulékokat, és a Medgyessy-, valamint a Gyurcsány-kormány több hitelt vett fel hat év alatt, mint a Kádár-kormányok 32 év alatt. A miniszterelnök ilyen körülmények között azzal hecceli az embereket, hogy a népszavazás kezdeményezői vették ki az orvosok zsebéből a pénzt. Ez az állítás közönséges gazság.

- Ön a kampány során bejárta az egész országot. Találkozott-e olyan emberekkel, akiknek gondot jelent kifizet ni a vizitdíjat?

- Ennek a 102 települést érintő, két és fél hónapig tartó országjárásom során számos baloldali érzelmű ember hangot adott. Akik rózsadombi villákból szemlélik a világot, azoknak fogalmuk sincs arról, hogy melyek a vidéken, vagy a nagyvárosok lakótelepein élők gondjai. Ez az SZDSZ politikusaira fokozottan érvényes.

- A miniszterelnök szerint csak fél doboz cigaretta áráról van szó.

- Számoljunk. Ha valaki rendszeresen jár orvoshoz, esetleg kórházban is kell feküdnie, és van egy tehetséges gyermeke, akit taníttatni szeretne, mindjárt kiderül, hogy több-bőröndnyi cigaretta áránál is többről van szó. Ez a lemez már lejárt. Most tegyük félre az őszödi beszédet és azt, hogy az ország gazdasági mutatóit a választások előtt példátlan módon eltitkolták. Önmagában az, ahogy a miniszterelnök kísérletezik ezekkel a lejáratott, uszító gondolatokkal, miközben cserbenhagyja az egészségügyet és az oktatást, ez tarthatatlan. Nem tudom, meddig hagyja még Gyurcsány Ferenc környezete őt ezen az úton járni, de több mint valószínű, hogy a 2010- es választási esélyeiket eljátszotta.

- Ha már itt tartunk... Ha Ön lenne a főpolgármester, milyen városvezetési politikát valósítana meg?

- Egy pozitív rendpárti politikát képzelek el, hasonlót, amit New Yorkban Rudolph Giuliani véghezvitt. Vissza kell adni az emberek biztonságérzetét. Budapesten az emberek kiszolgáltatottak egy szűk réteg fenyegetéseinek. Ezek a bűnügyi statisztikákban nem jelennek meg, hiszen az emberek többnyire lenyelik azokat az atrocitásokat, amelyeknek ki vannak téve. A fővárosban személyiségi jognak számít szemetelni, grafitizni. A hajléktalanok egy része zaklatja és fenyegeti az embereket. Alapfilozófiám, hogy álomszerű fejlesztések helyett a város működését, elsőként az oktatás, az egészségügy, a tömegközlekedés működését kell stabilizálni. Így lesz Budapest tíz-tizenöt év múlva egy közép-európai centrum. Demszky álmokat kerget.

- Orbán Viktor így értékelte az ön munkáját: "Tarlós bizonyított, nem is akárhogyan. Egy történelmi jelentőségű munkát vezetett, szinte hibátlanul, elegánsan és kedvesen." Cserébe most arra kérem, hogy értékelje Orbán Viktor munkáját.

- Orbán Viktor az ország, sőt valószínűleg Európa egyik legtehetségesebb politikusa. A jelenlegi koalíciónak mégis sikerült őt az ország egy része előtt felöltöztetni a sátán ruhájába. Olyan kaliberű politikust, mint ő, nem lehet tartósan démonizálni. Ha ennek nincs valóságalapja, a szidalmazás hosszú távon bukásra van ítélve, előbb-utóbb elhal, sőt a visszájára fordul. Ez a népszavazás már ennek a kezdetét jelzi. Magyarország lakosságának igen jelentős része Gyurcsány Ferenc szemléletét utasította el, amellyel egy másik, lényegesen egészségesebb szemlélet áll szemben. Az, amit Orbán Viktor képvisel. A népszavazás során Orbán Viktor határozottan megerősödött és hitelessé vált.

(Demokrata, Lass Gábor)