Mint csütörtökön Brüsszelben közölték, még egyáltalán nem biztos, hogy a parlament teljes ülése jóváhagyja a javaslatot. A kérdés annak nyomán került az elmúlt hónapokban a közfigyelem homlokterébe, hogy vitatható tételeket találtak a 2004-2005-ös bizonylatok szúrópróbaszerű átvizsgálása során. Ennek nyomán úgy döntöttek, hogy megváltoztatják az EP-képviselők asszisztenseinek alkalmazási szabályait.
Az EP-képviselők mindegyike - számuk jelenleg 785 - havi 16 ezer eurós kerettel rendelkezik asszisztensek alkalmazására. A szúrópróbaszerű ellenőrzések nyomán arra a következtetésre jutottak, hogy új szabályokra van szükség az elszámolási rend következetes érvényesítése érdekében. Olyan megoldást kívánnak kidolgozni, amelynek értelmében az asszisztenseket ezentúl nem az EP-képviselő, hanem közvetlenül az Európai Parlament alkalmazná, ugyanakkor viszont csorbítatlanul megőriznék az EP-képviselő jogát az asszisztensek kiválasztására, illetve javadalmazásuk mértékének megállapítására.
A 2004-2005-ös, asszisztensekre vonatkozó költségelszámolások között 167 szúrópróbaszerű ellenőrzést tartottak, és több vitatható esetre bukkantak. Médiaértesülések szerint felmerült a gyanú, hogy a képviselők közül többen ténylegesen nem is alkalmazott asszisztensek vagy a parlamenti tevékenységgel össze nem függő szolgáltatások után vettek fel pénzt.
Olyan eset is volt, hogy EP-képviselő a saját hozzátartozóját alkalmazta - illetve jelentette be - asszisztensként, és fizette a parlament költségtérítési keretéből. Állítólag az is előfordult, hogy egy brit EP-képviselő fiktív lakcímváltozást jelentett be - skóciai új címmel, hogy így nagyobb utazási költségtérítést kapjon. Az EP jelenleg évente 140 millió eurót fizet ki a képviselőknek asszisztensek díjazására, illetve titkárságaik fenntartási költségének fedezésére.