FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Tőkés levele a NATO tagországainak vezetőihez
|
|
A békés, demokratikus eszközökkel elért közösségi autonómiák fontos pillérei lehetnek a térség stabilitásának - állapítja meg Tőkés László európai parlamenti képviselő a NATO tagországainak vezetőihez a bukaresti csúcstalálkozó alkalmából írt nyílt levelében. |
|
Létrehozva: 2008. március 28., 18:00 |
Az MTI bukaresti irodájához pénteken eljuttatott, Nagyváradról keltezett dokumentumban a református püspök hangsúlyozza, hogy a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács elnöki minőségében fordul a címzettekhez. A püspök kifejti: a XX. század geopolitikai átrendeződéseinek egyik sajátos következménye, hogy ebben a régióban a nemzetek és az államok határai nem esnek egybe, a nemzeti kisebbségek kollektív identitásmegőrző törekvései az elmúlt száz évben többször szembekerültek a többség homogén nemzetállam-építő politikájával. Erre a helyzetre sem a NATO, sem az Európai Unió mindeddig nem talált megnyugtató megoldást - fűzi hozzá.
"Tudjuk, hogy Koszovó helyzete nem jelenthet precedenst, és az euroatlanti térségben, melynek bővítésén önök éppen munkálkodtak, az eltérő érdekeket az azonos értékek mentén tárgyalásos úton egyeztetik" - írja a püspök, aki szerint éppen ezért fontosak a NATO-tagországok döntő többsége által támogatott Ahtisaari-terv kisebbségekre vonatkozó rendelkezései. A nyílt levél szerzője úgy véli: az önrendelkezéssel felelősen élni térségünkben azt jelenti, hogy a közös értékek mentén kell keresni - a politikai realitásokra építhető és kivitelezhető - megoldást nemzeteink és nemzeti közösségeink gyarapodásához. "Mi, a múlt század világháborúit lezáró békeszerződések alapján Magyarország határain kívülre került, de szülőföldjükön megmaradni akaró őshonos magyar közösségek ezt a megoldást a belső, országhatárokat tiszteletben tartó önrendelkezés elvén alapuló közösségi - kulturális, sajátos jogállású települési és területi - autonómiák közjogi rendszerében látjuk" - áll a levélben, melynek aláírója kifejezi meggyőződését: a békés, demokratikus eszközökkel elért közösségi autonómiák fontos pillérei lehetnek a térség stabilitásának, hiányuk vagy ellehetetlenítésük viszont komoly biztonságpolitikai kockázatot jelent, mint ahogyan az Koszovó esetében bebizonyosodott.
Ennek szellemében fordul Tőkés László a NATO- csúcstalálkozó részvevőihez, hogy tegyék biztonságpolitikai elemzés és megfontolás tárgyává a kisebbségi kérdés megnyugtató rendezését, a preventív diplomácia eszközeivel támogassák tagországaikban vagy a jövőben a szövetséghez csatlakozni kívánó országokban a kisebbségi közösségek békés, demokratikus eszközökkel vívott autonómia-törekvéseit.lakói is csatlakoztak - mondta a polgármester.