fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Évente három gellérthegynyi szemetet termelünk
2008. április 1., 12:59
Egy nyári délután elfogyasztott behűtött sör dobozának gyártásához annyi energia szükséges, mint amennyit egy férfi egy év alatt használ el villanyborotvája rendszeres működtetéséhez.

A klímaváltozás megfékezése mindannyiunk felelőssége - jelentette ki Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter a tárca országos Klíma Programját bemutató sajtótájékoztatóján, a Természettudományi Múzeumban. Az éghajlatváltozás hatásainak megfékezését szolgálja a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium több mint egy hónapos akciósorozata, amelynek célja, hogy a lakosságot, a politikai és a gazdasági döntéshozókat környezettudatos magatartás kialakítására ösztönözze annak érdekében, hogy Magyarország sikeresen csökkentse - a klímaváltozást és a globális felmelegedést gyorsító - üvegházhatású gázok kibocsátását és az energiafelhasználást. A zöldtárca tanulmánya szerint ugyanis akár 7-8 százalékkal csökkenthető az üvegházhatású gázok kibocsátása a lakosság hatékonyabb energiafelhasználásával.

A hazánkban elfogyasztott energia 38 százalékát a lakosság használja fel, elsősorban épületek fűtéséhez és a melegvíz előállításához. Az épületekhez kapcsolódó energiafelhasználás csökkentésével egyszerre lehet kisebb a fűtés- és villanyszámla, miközben csökken a klímaváltozásért leginkább felelős CO2 és az egyéb károsanyag-kibocsátás is. Magyarországon a családi házaknak a legrosszabb az energetikai állapota, ha ezen sikerülne javítani, akkor 10 százaléknyi energiát spórolhatna az ország.

Szemléletet kellene változtatni<>/b

A klímaprogram kiemelt célja a figyelemfelhívás és a szemléletváltoztatás, hiszen néhány figyelmetlen tettel naponta ártunk a környezetünknek. Érdemes például mindig elzárni a csapot fogmosás közben, mert ezzel a kis aprósággal akár 65 liter vizet is megspórolhatunk. Hazánk napi átlagos fejenkénti vízfogyasztása 110 liter, míg a Szaharában élőkre átlagosan mindössze alig napi 20-30 liter jut.

Egy Magyarországon élő ember évente 4 millió tonna hulladékot termel, ami körülbelül 3 Gellért-hegynyi mennyiséget jelent. Ha a környezetünkben felhalmozódó papír mennyiségből akár csak 1 kilót is újrahasznosítanánk, 900 kg-mal kevesebb CO2 jutna a levegőbe, ami csökkentené a klímaváltozás hatásait. Egy nyári délután elfogyasztott behűtött sör dobozának gyártásához annyi energia szükséges, mint amennyit egy férfi egy év alatt használ el villanyborotvája rendszeres működtetéséhez. A klímaprogram többek között arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy mindezek ellen tehetünk.

Klímanapok országszerte

Hat vidéki nagyvárost (Miskolc, Szeged, Debrecen, Pécs, Zalaegerszeg, Nyíregyháza) érint május 9-ig a minisztérium klímakörútja, szakmai és lakossági programokkal. A klímanapok során szó esik az éghajlatváltozás egészségügyi hatásairól, klímasátor fogadja az érdeklődőket, bemutatkoznak a helyi zöld szervezetek, játékos klímavetélkedőre is sor kerül, és öko-lábnyom mérés is lesz, amely segítségével a szokásaink megadásával kiderülhet, mennyire környezetterhelő az életformánk. Fogadalom-tételekre is lehetőség lesz, és az Országos Meteorológiai Szolgálat szakembereitől is lehet kérdezni. A minisztérium az adott várossal összefogva az esti szórakoztató koncert előtt a város főterét fénnyel festi zöldre.

A program részeként - Fodor Gábor meghívását elfogadva - április 7-10. között Budapesten ülésezik az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi testülete (IPCC), amely tavaly megosztott Nobel-béke díjat kapott munkájáért. A tanácskozáson több nagytekintélyű szakember és akadémikus tart előadást. Az eseményt április 8-án hivatalosan a zöldtárca vezetője nyitja meg az IPCC elnökével közösen.

A tervek között szerepel továbbá, hogy minden évben annyi facsemete elültetésére kerüljön sor, ahány csecsemő születik az adott évben. Az első ilyen eseményre május 3-án, Tardon kerül sor, közel 100 ezer facsemete elültetésével.

Klímatanácsadó Testületet hoznak létre

Fodor Gábor kezdeményezésére a klímaprogram megcélozza a politikai döntéshozókat és a gazdasági szféra képviselőit is. A közszférának szánt programok a zöldtárca működésének további "zöldítéséből" indulnak ki, és a többi államigazgatási szerv számára tesznek hasonló ajánlásokat. Olyan átfogó kezdeményezésekre is sor kerül, mint a közbeszerzések és az adórendszer zöldítése. A pártok és országgyűlési képviselők részére környezettudatosságot elősegítő akciókat is indít a zöldtárca. Cél továbbá az is, hogy a közigazgatási intézmények felmérjék szén-dioxid kibocsátásukat, majd cselekvési tervet és programokat készítsenek annak csökkentése érdekében. A klímaprogramban a KvVM tevékenyen együtt kíván dolgozni az önkormányzatokkal és az önkormányzati szövetségekkel, a tudóstársadalommal és a civil szféra szereplőivel.

A minisztérium a gazdaság szereplőire is számít a klímaváltozás megfékezésében. A zöld tárca elismert gazdasági vezetőkből álló Klímatanácsadó Testületet hoz létre, amelynek feladata, hogy elősegítse a klímaváltozás elleni harc lépéseinek minél zavartalanabb és simább megvalósítását. Emellett a Testület a tárcával közösen ajánlásokat fogalmaz meg a környezettudatos vállalatirányítás terén. A KvVM célja, hogy 2010-re a száz legnagyobb magyarországi cégnél cselekvési terv készüljön a klímabarát, környezettudatos működésre, és elkezdődjön a tervek megvalósítása.

A lakossági szemléletformáló program - "Tehetsz rá, vagy tehetsz ellene!"

A klímaprogram mellett április elsején átfogó reklámkampány is indul: óriásplakátokon, a sajtóban, valamint televíziós és rádiószpotokban ad praktikus tanácsokat a nagyközönségnek négy témakörben: a vízzel, a hulladékkal, az energiával és a levegővel kapcsolatban. A reklámkampány szlogenje: "Tehetsz rá, vagy tehetsz ellene!". A globális felmelegedés és a klímaváltozás problémájának bemutatására interaktív honlap is indul (www.elhetokornyezet.hu), melyen a látogatók klímafogadalmat tehetnek és segítséget találnak a klímavédelem érdekében teendő lehetséges lépésekről.

(piacesprofit.hu)