fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A bioüzemanyag annyi szén-dioxidot termel, mint a benzin?
2008. április 3., 14:37
A közelmúltban több indiai szakember is felemelte szavát a bioüzemanyag használata ellen. A kukoricából, szójababból, nádcukorból és pálmaolajból készült üzemanyag miatt drasztikusan emelkedtek az élelmiszerárak, ami leginkább a harmadik világ szegényeit sújtja, de a fejlett országok gazdaságára is hatással van.

Az Európai Unió vezetői tavaly kijelentették, hogy 2020-ig 10 százalékkal növelik a bioüzemanyag használatát; idén márciusban pedig ígéretet tettek arra, hogy egy éven belül olyan jogszabályokat alkotnak, melyekkel lassítható a klímaváltozás. A tervek szerint 2020-ra 20 százalékkal csökkentik az üvegházhatást növelő károsanyag-kibocsátást, és ehelyett a megújuló energiaforrásokat támogatják. Egyre több szakember kampányol a bioüzemanyag ellen, ezért az EU újragondolja a tervezetet.

A Nobel-békedíjas indiai tudós, Radzsendra Pacsauri óvatosságra int a biodízellel kapcsolatban, hiszen annak termelése nagyarányú erdőirtáshoz és magasabb élelmiszerárakhoz vezetett. A klímakutató felhívta a figyelmet arra is, hogy némely bioüzemanyag ugyanannyi szén-dioxidot termel, mint a kőolaj, melyet helyettesíteni hivatott. Sokan ezt tartják az egyetlen hosszú távon használható megújuló energiaforrásnak, de Pacsauri szerint alternatív alapanyagok után kellene nézni. Ilyen például a cellulóz, míg Európában a repcéből lesz a legtöbb bioüzemanyag. Élesen kritizálta az Amerikai Egyesült Államokat is, amiért az értékes kukoricát használják fel erre a célra.

Az indiai pénzügyminiszter, Palaniappan Csidambaram is bírálta az Egyesült Államokat egy szingapúri iskolában tartott előadásán. Felháborítónak tartja, hogy a fejlett országok élelmiszerből készítenek üzemanyagot, amíg a világon sokan éheznek. Az Amerikai Egyesült Államokban a kukorica 20 százalékát használják fel biodízel-termelésre, amitől világszerte nőnek az élelmiszerárak. Csidambaram szerint a hosszútávú gazdasági cél a szegénység leküzdése, és ennek érdekében inkább el kellene adniuk a felesleges terményt más országoknak, elérhető áron. A bioüzemanyag csábító, mert olcsóbb és nagyobb hatásfokkal ég, mint az átlagos benzin. Viszont a miniszter szerint vannak fontosabb szempontok is. Elmondta, hogy a kukorica-, rizs- és gabonaárak megduplázódtak az elmúlt négy év alatt, és a harmadik világban a földművesek már nem engedhetik meg maguknak azt az étolajat (pálmaolajat) sem, melyet maguk termelnek. A pénzügyminiszter a mezőgazdaság átfogó forradalmasításában látja a megoldást.

(kitekinto.hu)