Lenti István főiskolai tanár, a Szabolcs megyei önkormányzat tanácsnoka az alakuló ülést után tartott sajtótájékoztatón elmondta: 2011-ig elkészítik a biomassza teljes vertikumának terveit a térségben, és meg is kezdik annak megvalósítását. Még az idén elkészül egy nyilvántartás az energetikai növénytermesztésre alkalmas területekről. Szeretnék megjelölni azokat a helyeket, ahol a szállítás gazdaságosságát figyelembe véve, biomassza tüzelésű erőművek építése célszerű. Hozzátette: csak Szabolcsban több ezer hektár földön telepíthetnek majd füzet, akácot és nyárfát energia-előállítási célra.
Lengyel Antal, az egyesület elnöke, a Nyíregyházi Főiskola műszaki és gazdasági tanszékvezető tanára közölte: a szerveződés közös munkára hívja mindazokat a magánszemélyeket, szervezeteket, gazdasági cégeket, amelyek részvételt terveznek az alternatív energia előállításában, s természetesen segítséget ajánlanak nekik a megvalósításhoz.
A hasznosítással kapcsolatban kiemelte, hogy az energiatermelésnél keletkező úgynevezett másodlagos energia felhasználására is törekednek majd, a teljes hatékonyság elérése érdekében. Megjegyezte, hogy 3-4 megawattos kis erőművek létrehozása látszik a leghatékonyabbnak, s a keletkező másodlagos energiát közintézmények, feldolgozó üzemek fűtésére, melegvíz-ellátására hasznosíthatja egy-egy, a létesítménynek helyet adó település.
Vágvölgyi Antal, az egyesület felügyelő-bizottsági vezetője arról szólt, hogy a szervezet alapítása a Szabolcs megyei önkormányzat támogatásával valósult meg és a települések helyhatóságait is szeretnék az együttműködő partnerek között tudni, ezért április 16-án a térség polgármestereinek szerveznek fórumot Nyíregyházán, ahol a lehetőségeket ismertetik.