Az nyilvánvaló, hogy Magyar magától nem óhajt felállni, legalábbis meg kellene rá kérni őt Medgyessynek, ám annak komoly következményei lennének. Először is nem volna könnyű megmondani egy ilyen döntést annak az embernek, akinek a pártja az ügynökügy kipattanása idején súlyos belső konfliktusokat is vállalva a miniszterelnök mellé állt. Továbbá, ha Magyar nem akar önként távozni, menesztése megosztaná az SZDSZ-t és annak parlamenti frakcióját, ami a kormánytöbbség lemorzsolódását is előidézhetné.
Egyébként külön-külön, meg csupán a jogszabályokat nézve minden vádpont kimagyarázható, menthető. Lehet azt mondani, hogy Elender-ügyben a minisztert félretájékoztatták, amikor meg kiderült az igazság, megbüntette a vétkeseket. Lehet mondani, hogy Magyar Bálint és munkatársai valóban a Cisco költségén utaztak ugyan az Egyesült Államokba "munkalátogatásra", de ezzel Magyarország jól járt, mert 180 millió forint értékű ajándékot kapott a cégtől, igaz, körülbelül 25 milliót kellett fizetni azért, hogy valakik lefordítsanak valamit, ami az ajándék elfogadásához szükséges volt. Igaz, hogy bizonyos Idea Lab Kft. úgy nyert el félmilliárdos megbízást a Nemzeti Szakképzési Intézet közbeszerzési pályázatán, hogy korábban sohasem foglalkozott a meghirdetett tevékenységgel. Tulajdonosa előzőleg két külföldi off-shore cég volt, és a meghirdetett tevékenységi köröket is csak a pályázat kiírása után vették fel a cég tevékenységei közé, de ezzel együtt megfelelt a kiírás feltételeinek. Keller László is hallgat, mindez az ő számára sem elegendő nem hogy a tőle szokásos feljelentéshez, de még egy vizsgálat megindításához sem.
A kormány számára azonban nem az a kérdés, hogy a minisztereket sikerül-e meggyőznie Magyar Bálintnak magyarázatai hitelességéről, hanem az, hogy mit szól mindehhez a hazai közvélemény. Elhiszik-e az emberek, hogy a miniszter olyanokat fogad bizalmába, akik nem tájékoztatják őt, hogy miközben egy pályázó cég hétvégi bulijára mennek vendégnek, a közbeszerzési eljárásban is tevékenykednek. Vagy hogy nem lesz ára a Cisco fizette amerikai utazásnak, és a világcég ajándékának, hiszen a multik altruizmusból szoktak kormányzati embereket utaztatni. A miniszterelnöknek azt is mérlegelnie kell: a történtek nem idézik-e föl a közvéleményben Torgyán József, Szabadi Béla munkalátogatásait, vagy mindazokat az erkölcsi kifogásokat, amelyeket Orbán Viktor amerikai díszdoktori útja kapcsán az akkori ellenzék a szemére vetett.
A közvélemény könnyen összemos ugyanis mindent - nem törődik árnyalatokkal, alapvetőnek tekinthető különbségekkel sem, számára a történetek színezete a lényeges. Persze, fontos, mit gondol a közvélemény, de a választás még messze van. Közelebbi dilemma, hogy ha mennie kellene Magyarnak, mi lenne a visszhangja az SZDSZ-ben? Ha marad, mi lesz a visszhangja az MSZP-ben? Nem fognak-e sokan titokban egyetérteni Répássy képviselővel, hogy tán az oktatási miniszter fenekéhez van szegezve a bársonyszék. És ha Magyarnak szabad rossz látszatú ügyekbe keveredve a helyén maradnia, akkor legközelebb másoknak, hasonló helyzetekben mondhatja-e még hitellel a miniszterelnök: nem hagyja, hogy kormánya tagjaira a gyanú árnyéka vetüljön?
Tanács István - Népszabadság