Az egyoldalúnak vélt függőséget panaszoló, egyes korábbi EU-beli megnyilatkozásoktól eltérve azt mondta, hogy "az EU földgázimportjának majdnem 40 százaléka egyetlen monopóliumtól, a Gazpromtól függ, de fordítva, az orosz olaj- és gázexport több mint 60 százaléka az EU-ba irányul, az orosz vezetékek nagyrészt nyugat felé tartanak".
"Az orosz olaj- és gázipar sürgős beruházásokra szorul, és a nemzetközi befektetők szívesen beruháznak, az orosz piacon tapasztalt, jól ismert működési nehézségek ellenére. És végül: az orosz cégek szívesen bővítik jelenlétüket az európai piacon" - mondta a külügyi biztos egy Salzburgban rendezett nemzetközi fórumon.
"Ezért mindkét oldalon nagy az érdeklődés, megtárgyalni olyan megállapodásokat, amelyek lehetővé teszik az orosz és az EU-jelenlét növelését egymás piacán. Manapság az EU piaca nyitottabb, mint Oroszországé, és a befolyás növelése végett fontos, hogy előbbre lépjünk a belső energiapiacon, és egységes álláspontot képviseljünk az energiapolitika külső vonatkozásaiban" - mondta a külügyi biztos.
"Kölcsönös függésünk mindenki számára nyertes helyzetet teremthet, jobb hozzáféréssel a kitermelési lehetőségekhez Oroszországban, illetve a feldolgozói lehetőségekhez az EU-ban. Átláthatóság, kölcsönösség és mentesség minden megkülönböztetéstől az energiatermékeknek mind a termelésében, mind a kereskedelmében, mind a szállításában: ezek azok a kulcselemek, amelyeket biztosítanunk kell olyan kötelező érvényű megállapodáshoz, amely esélyegyenlőséghez vezet ebben a szektorban" - mondta az EU külügyi biztosa.