Az ellenzék csak akkor hajlandó támogatni a ratifikálást, ha a kormánypártok átírják a sajtószabadságot megnyirbáló médiatörvényt, amelynek vitája kedden reggel kezdődött el a törvényhozásban. A sajtóval folyamatos harcban álló kormány médiatörvény tervezetét több nemzetközi intézmény, így az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadságot felügyelő képviselője, Haraszti Miklós is súlyos bírálatokkal illette.
Haraszti intelmeit a szlovák kormány csak egyetlen pontban fogadta meg érdemi módon: a törvény tervezetéből végül kihagyta azt a cikkelyt, amely megszabta volna, hogy miről írhat a média, és miről nem. Fico ezt jelentős engedménynek tartja, többre nem hajlandó, s Harasztit "egy harmadrangú EBESZ-tisztviselőnek" nevezte, mellőzve azt a körülményt, hogy Haraszti nem felsőbb utasításokat végrehajtó tisztviselő, hanem a szervezetnek a 32 tagország mandátumának birtokában eljáró megbízottja, s hogy e 32 ország egyik Szlovákia.
A szlovákiai média kitartó ellenkezéssel és megszeppenve tekint az általa egyértelműen a sajtószabadság ellen irányuló kormányzati törekvésekre. Nemkülönben az ellenzék, amely egyéb lehetőség híján úgy akar kicsikarni egy elfogadhatóbb médiatörvényt, hogy obstruálja a Lisszaboni Szerződés ratifikálását, amelyhez a kormánypártoknak öt ellenzéki szavazatra lenne szüksége.
A kedden reggel elkezdődött vitában nagy összecsapások várhatók.
Elemzők rendkívül kockázatosnak tartják Fico ötletét, hogy jobb híján népszavazásnak veti alá az európai reformszerződést, mivel semmi valószínűsége nincs annak, hogy a referendum érvényességéhez elegendő ember menne el voksolni Szlovákiában.