Belépésemet megelőzően a Magyar Néppárti Küldöttséghez fűződő kapcsolataim arra késztettek, hogy az Európai Néppárt Parlamenti Csoportjába kérjem felvételemet. Tekintettel arra, hogy a Romániai Néppárti Delegáció obstrukciója miatt ügyem megoldása hónapok óta halasztást szenved, eredeti felvételi kérelmemet visszavontam, és az EFA-képviselőcsoportba való belépés mellett döntöttem.
Ezennel köszönetet mondok mindazoknak, akik néppárti frakciótagságomat készségesen támogatták. Másfelől sajnálatomat fejezem ki amiatt, hogy a romániai Demokrata Liberális Párt egyes képviselői, a nacionalista és kommunista politikai hagyományok folytatásaképpen magyarellenes előítéleteiket az Európai Parlamentbe is "exportálták", és ellenséges, szubverzív magatartásukkal kisebbségellenes, diszkriminatív politikájukat velem szemben is érvényesíteni tudták. Traian Băsescu államelnökkel való - kezdeti - egyetértésünk értelmében én magam továbbra is azon az állásponton vagyok, hogy Románia és ezen belül az erdélyi magyarság érdekeit országunk mind a harmincöt képviselőjének egymással összefogva, közösen kellene képviselnie az Európai Parlamentben.
Az EFA képviselőcsoportjához való csatlakozásomat az az értékközösség indokolja, mely összekapcsol bennünket. Az Európai Szabad Szövetség frakciója ugyanis az "ország nélküli nemzetek, a régiók és a hátrányos helyzetben élő nemzeti kisebbségek pártfogójának" vallja magát, célkitűzései között pedig első helyen szerepelnek: az emberi jogok és a népek önrendelkezési jogainak védelme, a decentralizáció és a szubszidiaritás elveinek érvényesítése, a nyelvi és kulturális sokféleség támogatása a népek és régiók közös Európájában. A zöldekkel együtt alkotott parlamenti csoportjuk környezetvédelem iránti elkötelezettsége szintén szerves részét képezi közös értékrendünknek.
Az Európai Szabad Szövetséghez és EP-képviselőcsoportjához egyébként is régi kapcsolat fűz bennünket. Erdélyi magyarságunk és autonómia-törekvéseink támogatóiként az előző években nem egyszer látták vendégül az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Székely Nemzeti Tanács és történelmi egyházaink nevében követségben járó küldötteinket.
Végezetül köszönetet mondok a Zöldek-EFA Képviselőcsoportnak, Ian Hudghton frakcióelnöknek és képviselőtársainak azért, hogy soraikba befogadtak. Az általuk képviselt európai népek, régiók és autonóm közösségek iránti szolidaritással, megalkuvás nélkül szeretném azt a szabadságharcot folytatni, melyre 1989 és Temesvár szelleme kötelez.
Együttműködésünk mottójaként hadd idézzem Nelly Maes elnök asszony legutóbbi leveléből az EFA alapítójának, Maurits Coppietersnak a mondását: "Légy flamand, hogy európai lehess". A romániai magyarokra alkalmazva, a mondás így hangozhat: "Magyarként lenni európainak".
Brüsszel, 2008. április 9.
Tőkés László
EP-képviselő