fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Több segély osztására buzdít Brüsszel
2008. április 9., 17:38
Korábbi vállalásaik teljesítésére, a fejlődő világnak nyújtott támogatásuk növelésére szólította az Európai Bizottság szerdán az Európai Unió tagországait.

Ha a 27 tagország 2015-re nem emeli bruttó össztermékének 0,7 százalékára az e célra szánt anyagi eszközeit, veszélybe kerülhetnek a nagyszabású nemzetközi fejlesztési célok, ez viszont biztonsági szempontból ingatagabbá teheti a világot, s még súlyosabb helyzetbe hozhatja a fejlődő országokat - figyelmeztetett José Manuel Durao Barroso bizottsági elnök és Louis Michel fejlesztési biztos a témáról készített dokumentumban. Az elmaradottabb országok felzárkóztatásának segítésére, a szegénység elleni harcra szolgálnak az ENSZ-égisz alatt meghirdetett, úgynevezett millenniumi fejlesztési célok. Ezek teljesítése felé ugyan mutatkozik haladás, de az például intő jel, hogy a világ vezető donora, az Európai Unió tavaly az előző évinél 1,7 milliárd euróval kevesebbet, 46 milliárd eurót helyezett kilátásba segélyként.

Barroso a hanyatló mutatót veszélyes tendenciának nevezte, és arra sürgette a tagországokat, hogy dolgozzanak ki olyan programokat, amelyek éves bontásban tartalmazzák a célok teljesítésére tervezett erőfeszítéseket. José Manuel Durao Barroso a testületi ülés után tartott sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy Törökországot a reformok gyorsítására fogja ösztökélni közelgő látogatásán. A bizottsági elnök még e héten Ankarába utazik. Törökország hivatalos tagjelöltje az Európai Uniónak, de Brüsszel - tekintettel egyes tagországok kétkedésére és Ciprus ellenállására is - rendre arra figyelmezteti, hogy a teljes jogú tagságban csak akkor reménykedhet, ha végrehajtja azokat a reformokat, amelyek az uniós értékekhez és rendszer igazítják az ország működését.

A bizottsági elnök szerdán megismételte azt az uniós aggodalmat is, amelyet Brüsszelben a vezető török kormánypárt betiltására irányuló kísérletek váltottak ki. Barroso a hónap végén ellátogat Kínába is. Most jelezte, hogy ott más témák mellett szándékában áll szóba hozni az emberi jogokkal kapcsolatos uniós álláspontot, illetve a tibeti helyzetet övező nemzetközi aggályokat is. További kérdésekre válaszolva a bizottsági elnök kitért a zimbabwei helyzetre is. Leszögezte, hogy az ország lakói a legutóbbi választáson változásra szavaztak Robert Mugabe elnök rezsimjéhez képest. Arra sürgetett minden érintettet, hogy tegyék lehetővé "a teljesen demokratikus helyzethez stabil körülmények között elvezető átmenetet".

(MTI)