fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Horvátország jó úton jár az integrációs folyamatban
2008. április 10., 13:14
A mai napon vitázott az Európai Parlament a Horvátországról szóló 2007. évi országjelentésről.

A témában felszólat Schmitt Pál, fideszes európai parlamenti képviselő, aki az EU-Horvátország közös parlamenti bizottság elnökeként úgy értékelte, hogy az elmúlt időszak kedvező fordulatot hozott az ország euro-atlanti integrációs folyamatában.

Schmitt Pál, európai néppárti képviselő, felszólalásában rámutatott arra, hogy néhány héttel ezelőtt Barroso biztos úr vázolta fel az útitervet, amely szerint 2009 őszére le kell zárni a csatlakozási tárgyalásokat, a múlt héten pedig a NATO csúcsértekezletén döntöttek úgy, hogy Horvátország meghívást kap az észak-atlanti védelmi szervezetbe. A képviselő megítélése szerint mindkét fejlemény annak elismerése, hogy Horvátország jó úton jár, és a nemzetközi közösség díjazza a kormány erőfeszítéseit. Koszovó függetlenségének kérdésében szintén mértéktartó magatartást követett a Sanader-kormány, amikor felsorakozott az EU tagállamok többsége mellé, így az elsők között ismerte el Koszovó függetlenségét - emelte ki a képviselő úr.

A régió stabilitásához, valamint a nemzetiségek közötti békéhez nagymértékben hozzájárul az a tény, hogy a horvátországi szerb kisebbség miniszterelnök-helyettesi pozíciót szerzett a jelenlegi kabinetben. "Éppen ezért, méltánytalannak tartom, hogy a szlovén kormányfő kijelentette, hogy a két ország közti határkérdés miatt nem tartja kizártnak Horvátország EU-csatlakozásának megvétózását sem. Én úgy gondolom, az EU bővítését nem szabad egy kétoldalú határvita megoldásához kötni" - hangsúlyozta Schmitt Pál.

Schmitt Pál felszólalása végén, üdvözölte a Swoboda - jelentést, mely pozitív üzenetet hordoz, elismeri az ország által tett előrehaladást a nyugat-balkáni régió stabilitása, az ország gazdaságának uniós versenyképességének biztosítása, az intézményi reformok és az uniós jogszabályok átvétele terén. A pozitívumok mellett ugyanakkor nem hagyja szó nélkül az előttük álló kihívásokat sem - mutatott rá a képviselő, - az igazságügyi rendszer átalakítását, a szervezett bűnözés és a korrupció visszaszorítását, a menekültek visszatérésének befejezését, a kétoldalú feszültségek rendezését, illetve a nemzeti jogrendbe befogadott jogszabályok hatékony végrehajtását.

(EPP-frakció sajtóosztálya)