fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Akciók, reakciók
2008. április 12., 10:50
Hogy abban a bizonyos Hollán Ernő utcai jegyirodában valójában mi történt, azt a résztvevőkön kívül teljes bizonyossággal senki nem tudja. De ez ma már mindegy is. A történet eltérő értelmezései szimbólummá rögzültek, hitbéli kérdéssé váltak. Sem az egyik, sem a másik verzión változtatni már nem lehet, ezrek vallják és vésik kőbe mindkettőt. Ebből bizony politika lett, országos, sőt, nemzetközi figyelemre is számot tartó magyar közéleti esemény, akár tetszik, akár nem.

Elég volt a kirekesztésből, elég volt a gyűlöletkeltésből, elég volt a fenyegetésekből, elég volt a provokációkból, ez a hazánk, itt élünk, nem tűrjük a megkülönböztetést. Ezt mondja az egyik fél. És ezt mondja a másik fél is. Különbség mégis van. Szélsőjobboldali internetes portálok az igazság kiderítésének legcsekélyebb szándéka nélkül, tűrhetetlen frazeológiával kürtölték világgá a meghiúsult újlipótvárosi jegyvásárlás szélsőséges értelmezését. Ugyanezek a honlapok pár nap múlva lelkesen üdvözölték az iroda ellen Molotov-koktéllal végrehajtott sikeres támadást.

Majd Polgár Tamás, közhasználatú nevén Tomcat, e hallatlanul agilis és kreatív radikálceleb meghirdetett egy villámtalálkozót a jegyiroda elé, amelynek keretein belül a megjelentek afelől érdeklődtek volna, hogy vajon kaphatnak-e jegyet arra a bizonyos koncertre, kiszolgálják-e még őket egyáltalán saját hazájukban. Válaszul egy zsidó származású fideszes önkormányzati képviselő bábáskodásával civilek szerveztek ellendemonstrációt, ami meglepően hatékonynak bizonyult, olyannyira, hogy Polgár Tamás, alighanem presztízsokokból, szükségesnek tartotta egy második forduló lebonyolítását is, amelyhez ezúttal a radikális jobboldal szervezetei és közismert bajkeverői is csatlakoztak. Innentől vette át a stafétát a nagypolitika, egy újabb, még szélesebb körű kontratüntetésre való felhívással, amelyet maga Gyurcsány Ferenc vett a nevére. De mert még volt néhány szabad óra a gyülekezőig, Polgár Tamás szerét ejtette, hogy ellátogasson Szanyi Tibor szocialista országgyűlési képviselő sajtótájékoztatójára, egy húzósat vitatkozni.

A Hollán Ernő utcai párhuzamos tüntetések tegnap, ha nem is békésen, de rendezett viszonyok között lezajlottak. Polgár Tamás vehetett koncertjegyet, amitől rögtön meg is nyugodott. Egyelőre, e cikk írásakor, itt tartunk.

Vegyük át elölről ezt az eseménysort. A boltbéli perpatvar ma már felderíthetetlen és zavaros. Az iroda Molotov-koktélokkal történt felgyújtása bűncselekmény. Rendőrségi ügy. A magyar rendőrség azonban ezeket a napi politikává sűríthető, egyre gyakoribb akciókat nullaszázalékos eredményességgel deríti fel. Polgár Tamás első villámtalálkozója egyértelműen provokáció és félelemkeltés volt. Teljesen nyilvánvaló, hogy kaptak volna jegyet, és ezt a szervezők is pontosan tudták. Ezért az első, spontán ellendemonstráció lényegében önvédelmi reflexből történt.

Polgár Tamás második tüntetése már nemcsak provokáció és félelemkeltés, hanem nyílt erődemonstráció is volt. Csatlakoztak hozzá azok a minden lében kanál figurák, akiket a rendőrség sokszor keres, de ritkán talál meg. Hogy erre a nagypolitikának helyes volt-e teljes gépezetét működésbe hoznia, könnyen eldönthető. E ponton már helyes volt. Ráadásul érdekében is állt, hiszen Gyurcsány Ferenc kormányának és pártjának nagy szüksége van minden ilyen jellegű eseményre. Más témájuk már nem maradt, mármint olyan téma, amiről maguktól és jó szívvel beszélnének. Végezetül néhány szó a Fideszről és a Fidesznek. Csatlakozni kellett volna az ellentüntetéshez.

(Magyar Nemzet)