fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nem okozott bűnözési hullámot a kelet-európai bevándorlás
2008. április 16., 13:53
A közhiedelemmel és a sajtóbeszámolókkal ellentétben nem okozott érzékelhető bűnözési hullámot Nagy-Britanniában a kelet-európai EU-tagállamokból származó munkavállalók tömeges bevándorlása - ez derül ki egy új, hivatalos brit rendőrségi felmérésből.

A jelentést, amely az első ilyen jellegű a maga nemében a 2004-es EU-bővítés óta, a The Guardian című lap szerdai értesülése szerint ezen a héten adja át Jacqui Smith belügyminiszternek a Brit Rendőrfőnökök Szövetsége (ACPO). A testület megállapítja: a bűnözés mértéke nem nagyobb a kelet-európaiak körében a teljes lakosságra vetített átlagnál, annak ellenére sem, hogy a sajtó rendre összekapcsolja a bűnözést a bevándorlókkal.

A felmérést előzetesen ismertető baloldali brit napilap magas rangú rendőrségi forrása azt mondta: a közvélekedés az, hogy a bevándorlás miatt emelkedik a bűnözés. Ez azonban "értelmetlenség", tekintve, hogy 1 millióan érkeztek, és a bűnözés valójában jelentősen csökken - idézte rendőrségi forrását a szerdai The Guardian. A jelentés megemlíti ugyanakkor, hogy vannak bizonyos kihágástípusok, amelyek a kelet-európai munkavállalókhoz köthetők, például a lengyelek körében gyakrabban előforduló ittas vezetés vagy az, hogy román gyerekeket használnak felnőtt bűnözők utcai rablások elkövetésére.

A rendőrségi jelentés szerint kívánatos lenne megállapodásokat kötni a kelet-európai kormányokkal az adatcseréről az olyan típusú bűncselekmények elkövetőiről, mint például a családon belüli erőszakcselekmények.

Nagy-Britannia volt a legnagyobb olyan nyugati EU-tagállam, amely a négy évvel ezelőtti bővítés után átmeneti korlátozás nélkül megnyitotta munkapiacát az akkor uniós taggá vált nyolc kelet-európai ország előtt. Az évi 5-13 ezer keleti betelepülővel számoló előzetes brit kormányzati becslés azonban igen óvatosnak bizonyult: a hivatalos adatok szerint is csaknem 800 ezer kelet-európai munkavállaló érkezett Nagy-Britanniába a nyitás óta, de egyes számítások a hozzátartozókat is figyelembe véve 1 millióra teszik az új EU-tagállamokból érkezettek számát. A bevándorlók több mint kétharmada lengyel.

Ennek a tömeges lengyel bevándorlásnak még olyan területeken is nem várt mellékhatásai vannak, mint a hitélet: egy nemrég közölt kimutatás szerint évszázadok óta először többen vesznek részt az angliai katolikus egyház vasárnapi miséin, mint az anglikán istentiszteleteken, annak ellenére, hogy a 25 milliós brit anglikán közösség létszáma csaknem hatszorosan múlja felül a brit katolikusokét.

Nemrégiben közölt statisztikai adatok szerint mindazonáltal most már több lengyel munkavállaló tér haza Nagy-Britanniából, mint ahány érkezik, a romló brit és a javuló lengyel gazdasági kilátások, valamint a brit kereset gyengülő lengyelországi vásárlóereje miatt. A bővítés évében, 2004-ben egy font átlagosan 7,23 zlotyt ért; a jelenlegi árfolyam már jóval 5 zloty alatt van, vagyis a Nagy-Britanniában felvett munkabér hazai vásárlóereje komoly erózión ment át a lengyel csatlakozás óta.

(MTI)