A Demokráciakutatások Magyar Központja megbízásából készített két évvel ezelőtti Tárki-felmérésben a válaszadók 89 százaléka vallotta, hogy büszke a magyar sportolók sikereire. Egyetlen más kérdésben sem mutatkozott ilyen mértékű egyetértés, s ez Sík Endre vezető kutató szerint annak bizonyítéka, hogy Magyarországon a sport politikai kérdés, a versenysport támogatása szavazatokban is megnyilvánuló befektetést hozhat. Mondandója azon ban süket fülekre talált, hiszen a kor mány tartósan a költségvetés meg alázóan kis részét (0,2 százalék) fordítja a sport támogatására. Tizenöt sportág lobbizása kellett hozzá, hogy az olimpiai felkészülésre fordítható összeg 2007-ben megközelítse az athéni olimpiát megelőző 2003-as év büdzséjét.
Molnár Zoltán, a magyar olimpiai csapat vezetője szerint ezzel együtt tarthatatlan a helyzet. Ha nem lennének a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) beszállítói türelmesek, illetve ha a szponzorok megértően nem hozták volna előre kifizetéseiket, már beütött volna a mennykő. A pekingi olimpiai részvételre megígért, s a 2008-as költségvetésben rögzített 430 millió forintból ugyanis április elejéig egyetlen fillért sem láttak a sportolók. Kamuti Jenő MOBfőtitkár és Molnár Zoltán már 2007 novemberében jelezte Elbert Gábor szakállamtitkárnak, hogy a pekingi részvételre szánt pénzforrás nagy részére az év elejétől szükségük lesz. Hiába mondta a MOB januári sajtótájékoztatóján Schmitt Pál elnök is, hogy közelednek a kínai szervezők által megszabott fizetési határidők. "Egy sor dolgot már ki kellett fizetnünk, s hitelt kell felvennünk a további kiadásaink fedezésére, amíg az állami pénz nem érkezik meg" - nyilatkozta akkor az elnök.
Közben a kormány egy ígérettel előremenekült, és bejelentette, miként díjazza az olimpián eredményes sportolókat és edzőiket. Ezek szerint a győztes húszmillió forintot kap, ráadásul adómentesen. Nagy lehet a baj, ha már Mesterházy Attila MSZP-s országgyűlési képviselő, az egykori Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium politikai államtitkára, a Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke is kénytelen megállapítani, hogy a sportegyesületek 87 százaléka küzd jelentős finanszírozási gondokkal, az ágazatban milliárdos köztartozások halmozódtak fel.
Az Országos Sportegészségügyi Intézet rövid távon megmenekült a felszámolástól, de elvesztett 30 ágyat, és működési költségének negyedét. A keretorvosok, gyúrók, sportpszichológusok 2007-ben nyolc hónapig szerződés és fizetés nélkül dolgoztak a válogatottak mellett, s rezgett a léc a sportolók decemberi Gerevich-ösztöndíjainak kifizetésénél is. "Miközben az állam nem látja el maradéktalanul a feladatait, hálásak vagyunk a cégek, vállalkozások társadalmi kötelezettségvállalásáért" - mondja Molnár Zoltán. Tavaly a támogatóktól közel félmilliárd forint érkezett a MOB kasszájába; a közelmúltban írtak alá mecenatúraszerződést az Auchannal, véglegesítették az Adidas szerepvállalását s lett a Mol külön támogatója a férfikardválogatottnak. Az olimpia gyémántfokozatú főtámogatói azonban változatlanul az E.ON, a T-Mobile és a Szerencsejáték Zrt. Nélkülük már rég lehúzhatták volna a rolót.
Lapzártakor érkezett a hír: a kormány áprilisban átutalja a MOB-nak és a szövetségnek járó teljes összeget. Elbert Gábor szakállamtitkár és Molnár Zoltán ugyanis aláírták a MOB által hiányolt támogatási szerződést.