fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Merkel Dublinban "kampányol"
2008. április 17., 14:11
Írország az egyetlen tagállam, ahol népszavazás útján kerül sor a Lisszaboni Reformszerződés ratifikálására. Az elmúlt hónapok eseményei után azonban továbbra is bizonytalannak tűnik az Európai Unió számára oly fontos pozitív kicsengésű válasz jövője.

Az Irish Sun által hétfőn közölt közvélemény-kutatás alapján az ír szavazók jelentős része továbbra sem döntött a kérdést illetően, illetve mindössze harmaduk tervezi, hogy egyáltalán elmegy szavazni. A nemrég távozását bejelentő kormányfő, Berti Ahern továbbra is támogatja a Reformszerződést, és mindenki választót az "Igen" válasz bejelölésére ösztönöz.

Az Európai Unió mindent elkövet, hogy a választókat megfelelően tájékoztassa a szerződés előnyeiről és alapelveirőla, mivel a reform előtt álló legnagyobb kérdőjelnek és veszélynek az ír népszavazást tekintik. Február végén Margot Wallström, a Bizottság alelnöke látogatott Dublinba, ahol a kormány által szervezett nyilvános vitán 12 pontban összegezte a szerződés mellett szóló érveket. Április elején újra hangsúlyozta, a legfontosabb mindenképpen az, hogy az írek a szerződésről megszerzett tények és tudás alapján szavazzanak, természetesen "igennel."

Az ír választópolgárok meggyőzésére most Angela Merkelt hívták, aki a német elnökség alatt döntő szerepet játszott a szerződés kidolgozásában. Hét eleji látogatása során a kancellár azt kérte az írektől, mindeképp támogassák a szerződést.

"Véleményem szerint a Lisszaboni Szerződés a legjobb út az Unió számára. Győződjünk meg együtt arról, hogy az Unió tovább virágozhat!" - mondta a kancellár, aki természetesen az "igen" szavazatok számának növelése érdekében kampányol a szigetországban. Hangsúlyozta, hogy a szerződés több hatalmat és lehetőséget biztosít az olyan kis országoknak, mint Írország, mert az új minősített többségi szavazás által olyan nagy országok blokkolására is képesek lehetnek, mint Németország.

Merkel látogatása azonban nem volt problémamentes. Röviddel megérkezése után nyilvánosságra került egy - az Ír Külügyminiszteri Hivatalban dolgozó - brit hivatalnok által küldött levél, melyben az áll, hogy az ír kormány azért utasította el egy esetleges októberi népszavazás lehetőségét (mely könnyebben kivitelezhető lett volna), mert biztosak voltak a soron következő francia elnökség gátló döntéseiben a biztonság kérdését illetően. A levélben Nicolas Sárközyt "teljesen kiszámíthatatlan" személyként említik meg. Bertie Ahern kormányfő természetesen cáfolta a híreszteléseket, melyek azonban így is befolyásolhatják a bizonytalannak tűnő ír választókat.

Eddig 9 ország - Magyarország, Szlovénia, Málta, Franciaország, Ausztria, Lengyelország, Románia, Bulgária, Szlovákia - ratifikálta a szerződést, mely 2009. január 1-én abban az esetben léphet hatályba, ha mind a 27 tagállam (parlamenti úton vagy népszavazással) ratifikálja.

(kitekinto.hu)