A dokumentum hiányolja az igazságszolgáltatás és az állami tulajdonú média teljes függetlenségét, és megállapítja, hogy az örmény nemzetgyűlés nem látja el a demokratikus képviselet feladatát.
A 47 tagország parlamenti küldötteiből álló testület - amely tavaszi ülésszaka során már másodszor foglalkozott Örményországgal a februári elnökválasztás kapcsán - azonnali független vizsgálatot szorgalmaz a márciusi összecsapások tárgyában. Az utcai csetepaték az elnökválasztás tisztaságát megkérdőjelező tüntetők és a rendfenntartók között robbantak ki, és halálos áldozatokat is követeltek. Egyúttal sürgeti a gyülekezési jogot korlátozó törvények eltörlését és a vélhetően politikai okokból letartóztatottak szabadon bocsátását.
A rendezéshez szükséges párbeszéd csak ezután kezdődhet meg a politikai erők között - állapítja meg az ET közgyűlése.
Eörsi Mátyás szabad demokrata képviselő, aki a közgyűlés liberális csoportjának vezetőjeként szólalt fel a határozat vitájában, az MTI-nek kijelentette: a jelentés tartalmával alapvetően egyetért. Egyúttal szükségesnek tartja, hogy az ET mint az emberi jogok érvényesülésével foglalkozó szervezet sokkal világosabb követelményeket fogalmazzon meg működése során.